TUZ Ubezpieczenia to nazwa marki związanej z TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, które zostało założone w sierpniu 2003 roku. Kapitał TUZ Ubezpieczenia jest w 100% polski. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie, na ulicy Domaniewskiej 41. Zespół TUZ Ubezpieczenia działa jednak na terenie całej Polski, poprzez przedstawicieli regionalnych oraz Centrum Obsługi Korespondencji w Radomiu. Na koniec 2023 roku, w firmie pracowało 459 osób i współpracowało ponad 2000 agentów i agentek ubezpieczeniowych. TUZ Ubezpieczenia oferuje produkty ubezpieczeniowe również online i przez telefoniczne call centre.
Początkowo firma planowała sprzedaż jednego typu ubezpieczeń tylko dla określonej grupy klientów, dlatego też założyciele wybrali korzystny w tym rozwiązaniu model biznesowy – towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. W 2016 roku nastąpiły zmiany właścicielskie, został powołany nowy zarząd, który rozpoczął proces zmian, takich jak rozszerzenie oferty produktowej, grupy klientów i rozwój technologiczny. Ten nowy kierunek rozwoju doprowadził w 2022 roku do decyzji o rozpoczęciu procesu demutualizacji i przekształcenia firmy w spółkę akcyjną. Proces ten powinien zostać zakończony do połowy 2024 roku.
Dynamiczny rozwój
W ostatnich latach, z nowym zarządem i nową strategią, firma przeszła ogromną przemianę, której celem jest zostanie firmą bardziej elastyczną i przyjazną dla swoich agentów, brokerów i klientów, a także wzrost udziałów w rynku ubezpieczeń majątkowych detalicznych i korporacyjnych.
Ubezpieczenia dla klientów indywidualnych
Klienci indywidualni mogą skorzystać z całego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, obligatoryjnych i dobrowolnych ubezpieczeń rolnych, nagradzanego na rynku ubezpieczenia nieruchomości i bardzo popularnego NNW Szkolnego. TUZ oferuje również kompleksowe ubezpieczenia dla małych i średnich firm, w tym bogaty wybór OC Zawodowych.
Ubezpieczenia dla firm
Departament Ubezpieczeń Korporacyjnych stale rozwija ofertę dla większych przedsiębiorstw, obejmującą ubezpieczenia majątkowe, flotowe, odpowiedzialności cywilnej i gwarancje. Produkty są elastyczne i dopasowane do potrzeb Klienta, a brak korporacyjnych regulacji, niewielka struktura TUZ i zaangażowany zespół zapewniają szybkość działania i podejmowania decyzji.
TUZ Ubezpieczenia z pewnością nie osiada na laurach wielu zdobytych nagród. Zaangażowany zespół planuje kolejne usprawnienia technologiczne dla jeszcze wygodniejszej obsługi Klienta i Agenta, a także nowe propozycje innowacyjnych produktów.
TUZ zmienił strategię, stając się firmą niezwykle elastycznie reagującą na potrzeby: Agentów, Brokerów, Klientów i bardzo im wszystkim przyjazną.
Dane rejestrowe
TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (TUZ TUW)
Domaniewska 41
02-672 Warszawa,
NIP: 525-22-71-511
Krajowy Rejestr Sądowy nr KRS 0000171062
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Wysokość kapitału zakładowego: 135 000 000 zł, kapitał wpłacony w całości.
Forma prawna
TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie działu II załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej „pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe” na podstawie Zezwolenia Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2003 r. nr FI/1389/AU/BK/2001.
Statut firmy
Tekst jednolity statutu znajduje się w załączniku poniżej:
Statut TUZ Ubezpieczenia
Polityka informacyjna
Polityka informacyjna
Naruszenia TUZ Ubezpieczenia
Naruszenia TUZ Ubezpieczenia
Zasady Ładu Korporacyjnego
Zarząd i Rada Nadzorcza TUZ Ubezpieczenia przyjęły do stosowania „Zasady Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych”, wydane 22 lipca 2014 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności wynikającej ze skali, charakteru działalności i specyfiki TUZ Ubezpieczenia.
Stosując się do zasady „complyorexplain” przedstawiamy poniżej informację o zasadach, których stosowanie jest częściowe bądź od których stosowania TUZ Ubezpieczenia odstąpiło.
Uchwałą z dnia 29 maja 2024 r. Rada Nadzorcza pozytywnie oceniła stosowane przez TUZ Ubezpieczenia „Zasady Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych.”
Załączniki:
Zarząd
Jarosław Matusiewicz, Prezes Zarządu
Związany z rynkiem ubezpieczeniowym od początku kariery zawodowej. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo -Technicznej w Olsztynie i podyplomowych Studiów z zakresu przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie, swoje ponad 30 letnie doświadczenie zdobywał w dwóch grupach ubezpieczeniowych. Rozpoczynał w PZU S.A., gdzie pełnił szereg funkcji w obszarze likwidacji szkód. Kolejnym wyborem, na ponad 16 lat, została grupa UNIQA. Zaczynał w niej jako dyrektor odpowiedzialny za obszar likwidacji szkód w Polsce. Równolegle, przez prawie 5 lat, był osobą odpowiedzialną za program rozwoju procesu likwidacji szkód w 11 krajach Europy Centralnej i Europy Południowo-Wschodniej w UNIQA International. W latach 2016-2022 pełnił funkcje zarządowe, najpierw jako członek zarządu odpowiedzialny za techniki ubezpieczeniowe, a następnie – od kwietnia 2021 roku – jako prezes zarządu UNIQA. Po fuzji ubezpieczyciela z firmą AXA, objął stanowisko wiceprezesa zarządu, wspierając dalszą integrację organizacji. We wrześniu 2022 roku zdecydował się na zmianę i do czerwca 2024 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki technologicznej ControlExpert Sp. z o.o., zajmującej się dostarczaniem rozwiązań wpierających procesy likwidacji szkód.
Jarosław Matusiewicz w trakcie swojej kariery zawodowej, brał udział w wielu ważnych inicjatywach środowiska ubezpieczycieli w Polsce, będąc aktywnym członkiem kluczowych, organizacji branżowych. Przez wiele lat działał jako członek Komisji Likwidacji Szkód oraz Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń, a w latach 2016 – 2022 również jako członek, a następnie przewodniczący Rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Prywatnie – mąż, ojciec córki i syna, pasjonat sportu. Biega, pływa, jeździ na rowerze, również w ramach aktywności założonej i prowadzonej przez niego Fundacji ZOSTANĘ IRONMANEM ALBO CHOCIAŻ PÓŁ – wspierającej sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.
Dawid Piasecki, Członek Zarządu
Pracę w ubezpieczeniach zaczynał od działu likwidacji szkód w firmie Compensa. Po niej, na ponad 10 lat związał się z HDI jako kierownik w dziale likwidacji szkód i szef oddziału. W 2013 roku dołączył do zespołu sprzedaży agencyjnej w Proama, później Generali. Od grudnia 2017 roku związany z TUZ Ubezpieczenia. Obecnie jednocześnie pełni obowiązki członka Zarządu odpowiedzialnego za obszar sprzedaży oraz członka Zarządu firmy TUiR Partner.Jest absolwentem Politechniki Koszalińskiej oraz Politechniki Warszawskiej i WAT. Uzyskał również dyplom MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Szkolił się w IEDC Bled School of Management.
Prywatnie pasjonat kolarstwa i piłki nożnej. Były sędzia piłkarski. Lubi odskocznie od pracy w postaci egzotycznych podróży.
Artur Stępień, Członek Zarządu
Ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej, w tym 15-letnie w zarządach firm ubezpieczeniowych. Tryg, Polish Re, PTU/Gothaer, RESO Europa Service czy Balcia Insurance to spółki, w których nabierał doświadczenia przed dołączeniem do TUZ w 2020 roku. Obecnie pełni funkcję członka Zarządu TUZ Ubezpieczenia i TUiR Partner, odpowiedzialnego za obszary produktu, ryzyka, aktuariatu, reasekuracji, finansów i likwidacji szkód.
W czasie swojej kariery zawodowej aktywnie uczestniczył w pracach komisji, podkomisji i grup roboczych Polskiej Izby Ubezpieczeń, w szczególności ds. ubezpieczeń majątkowych, reasekuracji, likwidacji szkód i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
W 2018 roku odznaczony Odznaką PIU „Za Zasługi Dla Ubezpieczeń”, a w roku 2022 – Brązowym Medalem za Zasługi dla rozwoju ubezpieczeń przez Prezydenta RP.
Absolwent ekonomii na Politechnice Radomskiej. Ma na swoim koncie również doświadczenie jako wykładowca akademicki. Współpracował z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu i Uniwersytetem Warszawskim, wykładając przedmioty związane z ubezpieczeniami, reasekuracją i zarządzaniem ryzykiem.
Prywatnie pasjonat bluesa, gitarzysta w zespole bluesowym Art. Blues Band. Można go spotkać i posłuchać m. in. na corocznym festiwalu bluesa w Suwałkach.
Anna Kowalska, Członkini Zarządu
Z ubezpieczeniami związana od 2011 roku, a od 2016 specjalizująca się w obszarze zarządzania ryzykiem. Przed powołaniem do Zarządu TUZ Ubezpieczenia pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Zarządzania Ryzykiem w TUZ Ubezpieczenia i Towarzystwie Ubezpieczeń Partner, gdzie była odpowiedzialna za kształtowanie i realizację polityki zarządzania poszczególnymi typami ryzyk: ubezpieczeniowymi, operacyjnymi, kredytowymi, rynkowymi oraz płynności. Była również członkiem rad nadzorczych: TUZ Ubezpieczenia i TU Partner. Absolwentka Matematyki Stosowanej i Finansowej na Politechnice Gdańskiej, studiów podyplomowych z zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej oraz wielu kursów i konferencji poświęconych tematyce Solvency II, zarządzaniu ryzykiem czy ustawodawstwu w zakresie działalności ubezpieczeniowej.
Od maja 2023 pełni obowiązki członka Zarządu TUZ Ubezpieczenia i członka Zarządu firmy Partner Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji.
Aktywnie uczestniczy w pracach Polskiej Izby Ubezpieczeń w obszarze ryzyka i kształtowania kultury zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie.
Prywatnie aktywna inwestorka na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych.
Rada Nadzorcza
W skład Rady Nadzorczej TUZ Ubezpieczenia wchodzą:
Andrzej Szymanowski – Przewodniczący
Robert Midura
Andrzej Niedbalski
Paweł Dmowski
Katarzyna Niezgoda
Krzysztof Kudelski
Zależy nam na pozytywnie nastawionym, zmotywowanym i profesjonalnym zespole. W takim – najlepiej się pracuje. Stale poszukujemy zatem osób przygotowanych merytorycznie, z chęcią podnoszenia kwalifikacji, dynamicznych, kreatywnych, umiejących pracować razem. Jeśli jesteś właśnie taką osobą i chciałbyś do nas dołączyć – zapraszamy po więcej informacji na stronę: www.tuz.pl/kariera
1. Dlaczego ta zmiana?
Kilka czynników wpłynęło na podjęcie tej decyzji: TUZ, jako zakład ubezpieczeń, powstał prawie 22 lata temu, z intencją działania w jednorodnej grupie klientów. Model biznesowy towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, przy takim założeniu, był dla założycieli najbardziej atrakcyjny. Od tego czasu zaszło jednak w TUZ wiele zmian, m.in. w strukturze właścicielskiej i bazie ubezpieczanych klientów.
Obecnie TUZ rozwija się dynamicznie zarówno w sektorze detalicznym, jak i na rynku przedsiębiorstw, jednocześnie wzrastając jako organizacja. Obrany kierunek rozwoju sprawił, że zdecydowanie bliżej TUZ do formy prawnej spółki akcyjnej niż do TUW i formalne dokonanie zmiany uczyni dalszy rozwój firmy łatwiejszym.
2. Co zmiana oznacza dla naszych obecnych i przyszłych klientów?
Operacyjnie i produktowo praktycznie nic, jedynie:
3. Które dane firmy ulegną zmianie i jak?
W OWU, na polisie, w korespondencji email zmianie ulegną poniższe dane firmy:
Dotychczas | Po zmianie |
TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych | TUZ Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna |
TUZ TUW | TUZ Ubezpieczenia TU S.A. |
Krajowy Rejestr Sądowy nr KRS 0000171062 | Krajowy Rejestr Sądowy nr KRS dowiemy się w dniu wpisu |
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego | bez zmian |
Wysokość kapitału zakładowego: 135 000 000 zł, kapitał wpłacony w całości. | bez zmian |
02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 41. |
bez zmian |
4. Czy to prawda, że przez 12 miesięcy od zmiany musimy używać obu nazw? Jeśli tak – czy wszędzie? Gdzie? Jak to będzie brzmiało?
Zgadza się. Zgodnie z art. 554 KSH spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu “dawniej”, przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia. Czyli wszędzie tam, gdzie podajemy pełna nazwę spółki powinniśmy się posługiwać również dawną, jak niżej:
Przed zmianą | Okres przejściowy | Po zmianie | |
Nazwa firmy pełna: | TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych | TUZ Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna (dawniej TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych) | TUZ Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna |
Nazwa firmy skrócona: | TUZ TUW | TUZ Ubezpieczenia TU S.A. (dawniej TUZ TUW) | TUZ Ubezpieczenia TU S.A. |
Nazwa marki: | TUZ Ubezpieczenia | TUZ Ubezpieczenia | TUZ Ubezpieczenia |
5. Czy są jakieś wytyczne, kiedy musimy używać pełnej nazwy firmy, kiedy skróconej, a kiedy możemy posługiwać się marką?
Nie ma takich reguł, czyli jak wyżej wszędzie tam, gdzie podajemy pełna nazwę spółki powinniśmy się posługiwać również dawną. Jeśli posługujemy się marką handlową, to nie mamy takiego obowiązku.
6. Czy TUZ będzie informować Klientów, posiadających polisy i członkostwo, o zmianie statusu Towarzystwa ubezpieczeń na S.A.?
Nie widzimy potrzeby informowania Klientów w komunikacji bezpośredniej, w związku z tym, że nic się dla nich praktycznie nie zmienia. Będzie ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej i branżowej.
7. Czy kwotacje i oferty zapisane przed demutualizacją, które będą polisowane bez edycji po demutualizacji, powinny być spolisowane na starych warunkach (TUZ TUW + udziały i wpisowe) czy też powinny być zmienione na nową taryfę (bez wpisowego udziałów, nowa nazwa spółki, nowe OWU)? Czy wymagana jest do tego decyzja prawna/biznesowa (gł. dot. pobierania wpisowego i udziałów)?
Polisy mogą być zawierane na starych warunkach z wyjątkiem pobierania udziałów i wpisowego. W nowych polisach, czyli po przekształceniu prawnym, powinniśmy już wskazywać nową nazwę i formę prawną. Przekształcenie nie będzie oznaczało, że automatycznie pojawi się jakieś nowe OWU, cały czas będą obowiązywały dotychczasowe.
8. Czy przy aktywnej umowie ubezpieczenia przysługuje klientowi zwrot opłaconych udziałów i członkostwa?
Przysługuje tylko zwrot opłaconych udziałów, nie przysługuje zwrot opłaty członkowskiej (wpisowego).
9. Czy dotychczasowo opłacone udziały będą zwracane?
Tak, ale tylko na prośbę Klienta.
10. Czy za opłacone udziały i członkostwo w aktywnych polisach mogę otrzymać akcje TUZ S.A.?
Nie – są to członkowie zwyczajni i im akcje nie przysługują. Akcje mogą otrzymać tylko członkowie kapitałowi posiadający udziały kapitałowe.
11. Czy możliwy będzie zakup akcji Towarzystwa ubezpieczeń po zmianie statusu na S.A.?
Nie. Akcje nabywają tylko członkowie kapitałowi posiadający udziały kapitałowe w TUZ TUW.