Wykup obowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli pojazdów mechanicznych
Pracownicy Twojej firmy wyjeżdżają służbowymi samochodami do jednego z krajów, które nie podpisały Porozumienia Wielostronnego? Potrzebują zatem Zielonej Karty.
Zielona Karta to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które działa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. To ubezpieczenie to potwierdzenie ważności polisy OC na terytorium państwa, w którym masz je wykupione. Zieloną Kartę musisz mieć wtedy, gdy wyjeżdżasz samochodem do jednego z krajów, które należy do systemu Zielonej Karty, ale nie należy do Porozumienia Wielostronnego. Zielona karta jest konieczna w: Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainie
Kupując Zieloną Kartę, otrzymasz ochronę odpowiedzialności cywilnej kierującego, w przypadku wyrządzonej przez niego w trakcie kierowania pojazdem szkody na rzecz osób trzecich. Ubezpieczenie Zielona Karta stanowi dodatek do ubezpieczenia OC. Możesz je wykupić wraz z polisą OC lub dokupić do posiadanej w TUZ polisy.
Zielona Karta to dokument potwierdzający posiadanie ważnego ubezpieczenia OC w kraju, w którym zarejestrowany jest pojazd. Dzięki niemu możliwe jest poruszanie się samochodem poza granicami kraju, w którym zarejestrowany jest pojazd ubezpieczonego.
Zielona Karta (ZK) gwarantuje przejęcie odpowiedzialności finansowej ubezpieczonego wobec poszkodowanych, w sytuacji, gdy ten będzie sprawcą kolizji lub wypadku poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
System Zielonej Karty obowiązuje w 48 krajach, przy czym 34 z nich przystąpiły do Porozumienia Wielostronnego, które zniosło obowiązek posiadania Zielonej Karty na ich terytorium. Jednakże ubezpieczenie Zielona Karta wciąż wymagane jest w krajach, które nie przystąpiły do tego porozumienia.
Wyrobienie Zielonej Karty jest konieczne, jeśli planujesz poruszać się samochodem na terytorium jednego z niżej wymienionych krajów:
Zielona Karta nie jest Ci potrzebna, jeżeli wybierasz się do takich krajów, jak: Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Harcegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Włochy oraz Węgry. W tym przypadku wystarczy, że będziesz posiadać przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie Zielona Karta skierowana jest do wszystkich posiadaczy pojazdów samochodowych zarejestrowanych w RP, którzy planują podróż:
W ramach Zielonej Karty ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność cywilna osoby, która kierując ubezpieczonym pojazdem poza granicami swojego kraju, wyrządziła szkodę osobom trzecim. Jest to więc ubezpieczenie OC, które działa poza granicami RP i daje tym samym możliwość uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela osobom poszkodowanym, chroniąc w ten sposób majątek sprawcy szkody.
W praktyce ubezpieczenie Zielona Karta jest możliwe podczas zakupu ubezpieczenia OC pojazdu lub w innej dowolnej chwili, pod warunkiem że posiadasz u nas wykupione OC. Wówczas musisz złożyć wniosek o zakup ubezpieczenia i poczekać na wydanie certyfikatu potwierdzającego zawarcie umowy.
Umowę ubezpieczenia Zielonej Karty zawiera się co najmniej na 15 dni.
Suma gwarancyjna stanowi górną granicę odpowiedzialności TUZ TUW w okresie ubezpieczenia. Za szkody spowodowane w państwach innych niż Polska, ubezpieczyciel odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w danym państwie, jednak nie niższej od sum określonych poniżej:
Suma gwarancyjna ustalana jest przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody.
Jeśli planujesz podróż do jednego z krajów, w których wymagana jest Zielona Karta, złóż wniosek, opłać polisę i poczekaj na certyfikat Zielonej Karty, albo wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, by odpowiedzieć na Twoje pytania i przeprowadzić Cię przez proces zakupu.