Każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Firmy ubezpieczeniowe oferują jednak nie tylko wymagane przez prawo minimum, ale też szeroki wybór dodatkowych usług i pakietów. Czy warto z nich skorzystać? Jakie można odnieść korzyści?
Zdarzenie drogowe, takie jak kolizja lub potrącenie, niesie za sobą konsekwencje dla sprawcy. Osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o naprawienie szkody powstałej w wyniku wypadku. Ubezpieczenie OC chroni sprawców wypadków przed roszczeniami osób poszkodowanych. Odszkodowanie wypłacane jest poszkodowanemu nie przez sprawcę, a przez ubezpieczyciela. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie OC chroni przed odpowiedzialnością cywilną, a nie karną. Ubezpieczenie zawierane jest nie na kierowcę, a samochód, a wysokość składki zależy od takich czynników jak pojemność silnika, wiek i przebieg samochodu oraz sposób użytkowania pojazdu.
Za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych uznaje się zdarzenia zaistniałe podczas wsiadania i wysiadania, załadunku i rozładunku, a także zatrzymania lub postoju. W sytuacji, w której kierowca lub pasażer uszkodzi drzwiami zaparkowany obok samochód, polisa OC pokryje straty. Każda wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia może być związana z utratą zniżek, które też warto ubezpieczyć.
Dodatkową formą ubezpieczenia jest Autocasco, czyli dobrze znane wśród posiadaczy samochodów AC. W przeciwieństwie do OC Autocasco ma charakter dobrowolny. Jest to ubezpieczenie od skutków zniszczenia, uszkodzenia i kradzieży samochodu. Zakres, jaki obejmuje ubezpieczenie samochodu, ustalany jest indywidualnie między właścicielem, a firmą ubezpieczeniową. Zwykle AC obejmuje rekompensatę w związku z szkodami powstałymi w wyniku wypadku i kolizji. Dotyczy to zarówno zdarzeń bez udziału innych kierowców, z innymi kierowcami, jak i dzikimi zwierzętami. Ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę także w przypadku kradzieży pojazdu lub jego elementów.
Wiele pakietów AC chroni posiadaczy pojazdów także przed czynnikami losowymi, takimi jak silne gradobicie, obsunięcia ziemi czy spadające z drzew gałęzie. Anomalie pogodowe coraz częściej są przyczyną uszkodzeń pojazdów mechanicznych i nie należy lekceważyć tego zagrożenia. Polisy dostępne są w różnych wariantach dotyczących udziału własnego. Szukając tańszego rozwiązania, na przykład do starszego auta, można zdecydować się na polisę z udziałem własnym w szkodzie – kwota odszkodowania będzie niższa, ale składki w mniejszym stopniu obciążą domowy budżet.
Odszkodowanie w razie awarii to nie wszystko, na co może liczyć osoba z bogatym pakietem ubezpieczeniowym. Coraz większą popularnością cieszą się usługi Auto Assistance, które obejmują szeroko rozumianą pomoc w usunięciu szkód. Nagłe sytuacje na drodze mogą przytrafić się zawsze, a koszt przewozu auta lawetą do warsztatu potrafi zwalić z nóg. Usługa Auto Assistance to ubezpieczenie samochodu na wypadek awarii i niespodziewanych zdarzeń. Zwykle obejmuje takie usługi jak holowanie, pomoc drogowa, opłacenie parkingu, pokrycie kosztów podróży, pomoc w organizacji pojazdu zastępczego, a nawet wykonanie prostych napraw na miejscu.
Pakiet dotyczy zdarzeń, które nie zostały spowodowane umyślnie przez kierowcę. Pojazdy, które mogą zostać objęte tym pakietem, muszą być dopuszczone do ruchu. Jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy bardziej skomplikowanych technicznie pojazdów. Kierowcy korzystający z automatycznych skrzyń biegów mogą liczyć na to, że w razie awarii ich samochód zostanie przetransportowany do wskazanego warsztatu na lawecie. Na koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia składa się szereg czynników, takich jak marka i model pojazdu, historia ubezpieczeniowa klienta czy stan techniczny auta. Składkę na dodatkowe ubezpieczenie Auto Assistance można płacić jednorazowo lub w ratach. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy ubezpieczenie działa też podczas wyjazdów zagranicznych.
Ciekawym rozszerzeniem usługi Auto Assistance jest polisa AutoConcierge. Obejmuje ona pomoc w sprawach organizacyjnych związanych z naprawą pojazdu. Dotyczy to także naprawy uszkodzonych opon – daleko od domu znalezienie wulkanizatora może przyprawić o ból głowy. Kierowca, który zdecyduje się na wykupienie pakietu AutoConcierge, może liczyć na fachową pomoc doradczą w kwestii codziennej eksploatacji swojego pojazdu.
W rozszerzonych pakietach ubezpieczeń można znaleźć wiele ciekawych, wyspecjalizowanych ofert. Warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie szyb. Samochód, który ma pękniętą przednią szybę, nie może poruszać się po drogach publicznych. Ogranicza to widoczność i sprawia zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Pęknięcie szyby, szczególnie w trakcie jazdy, może być poważną niedogodnością. Dodatkowe ubezpieczenie szyb można wykupić wraz z AC lub samodzielnie, jako dodatek do obowiązkowej polisy. Taki pakiet jak ubezpieczenie szyb samochodowych obejmuje ochronę wszystkich szyb znajdujących się w samochodzie. Kierowca może liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany każdej z szyb.
Szyba w samochodzie może pęknąć w wyniku zderzenia z innym pojazdem, uderzenia przez opadającą z drzewa gałąź, a nawet po intensywnym gradobiciu. Koszt zakupu nowej przedniej szyby i jej wymiany w autoryzowanym serwisie może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Ubezpieczenie Autoszyby w TUZ pokrywa koszt wymiany i naprawy szyby do kwoty 5 000 złotych. Skorzystanie z pakietu Autoszyby nie wpływa na wysokość składek OC i AC. Jest to tańszy pakiet, który jest niezwykle przydatny dla osób, które dużo podróżują.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC działa na terenie krajów, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Są to wszystkie kraje Unii Europejskiej, a także Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Serbia, Andora i Czarnogóra. Wyjazd do kraju, który nie podpisał porozumienia, związany jest z koniecznością wykupienia dodatkowego pakietu, czyli tak zwanej Zielonej Karty. Jest to potwierdzenie posiadania ważnej polisy OC. Warto zainteresować się tym pakietem podczas wyjazdów na Ukrainę, do Turcji, Tunezji, Mołdawii czy Albanii. Po wykupieniu Zielonej Karty ubezpieczyciel przejmuje od kierowcy odpowiedzialność finansową względem osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego, zupełnie tak, jak ma to miejsce w przypadku krajowego ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę można wykupić w momencie zawierania umowy ubezpieczeniowej, ale też później.
Nieszczęśliwe wypadki przytrafiają się nieustannie, dlatego warto rozważyć wykupienie polisy chroniącej przed ich następstwami. TUZ oferuje pakiet, który chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Ubezpieczenie NNW wypłacane jest na pokrycie kosztów leczenia po wypadku lub w formie odszkodowania po śmierci osoby ubezpieczonej. Jest to polisa, którą można wykupić samodzielnie lub w pakiecie z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Kompleksowe ubezpieczenie samochodu powinno posiadać pakiet NNW. Wysokość składki zależna jest od ustalonej sumy ubezpieczenia. W przeciwieństwie do innych pakietów, ta polisa rekompensuje straty zdrowotne, które odnieśli uczestnicy zdarzenia drogowego. Okres ochrony zapewniany przez polisę to do 12 miesięcy.
W wyniku wypadku można odnieść poważne obrażenia, których leczenie będzie trwało przez wiele tygodni, miesięcy, a niekiedy i lat. Pakiet NNW to pomoc dla kierowcy i pasażerów, którym łatwiej jest powrócić do zdrowia. Pieniądze z odszkodowania można wydać na leki, konsultacje lekarskie i rehabilitacje, które pomogą w przywróceniu normalnej sprawności ruchowej. W przypadku śmierci posiadacza polisy ubezpieczeniowej cała kwota odszkodowania jest wypłacana osobie uprawnionej do jej odbioru. Polisa NNW dla kierowców zwykle jest wybierana w podstawowym pakiecie wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC – wysokość składki zwiększa się zwykle o najwyżej kilkadziesiąt złotych.