W dzisiejszych czasach ogromna część z nas posiada własny samochód. By jednak móc poruszać się w ruchu drogowym bezpiecznie, jak również zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, należy szczególną uwagę poświęcić na ubezpieczenie, które będzie doskonałym zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidywanych zdarzeń. Możemy podzielić je na dwie główne kategorie- OC oraz AC. Które jest obligatoryjne dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego? Co gwarantują? Jakich zdarzeń nie obejmują? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Ubezpieczenie OC jest obligatoryjną formą ubezpieczenia, które posiadać musi każdy właściciel samochodu bądź innego pojazdu mechanicznego. W związku z tym, ubezpieczenie OC obowiązuję także samochody ciężarowe, motocykle, ciągniki, motorowery i inne pojazdy. Bez znaczenia pozostaje także fakt, czy samochód bądź pojazd jest używany, czy nieużywany- polisa OC musi być opłacona. Skrót OC oznacza ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Głównym zadaniem tej konstrukcji prawnej jest ochrona osób poszkodowanych w wypadkach. W przypadku wystąpienia niespodziewanych zdarzeń, takich jak wypadki czy kolizję drogowe, firma ubezpieczeniowa sprawcy wypłaca odszkodowanie na rzecz poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że ubezpieczenia OC obejmują jedynie osoby poszkodowane i ich pojazdy.
Co obejmuje ubezpieczenie OC? W skład polisy ubezpieczeniowej wchodzi m.in.:
W związku z tym polisa OC obejmuje szkody, które powstały w wyniku prowadzenia ubezpieczonego pojazdu. Co ważne, a o czym nie wie wielu kierowców, polisa OC swoim zakresem obejmuje także szkody, które powstały podczas wysiadania oraz wsiadania do pojazdu, jak również podczas postoju czy zatrzymania.
OC graniczne to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dedykowane dla pojazdów zarejestrowanych poza Unią Europejską oraz krajami takimi jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Andora i Serbia. Jest to również rozwiązanie dla osób wyjeżdżających za granicę, które zapomniały wykupić Zielonej Karty. Bez OC granicznego w razie kolizji lub wypadku z naszej winy, będziemy musieli pokryć szkody z własnej kieszeni, co może wiązać się z wysokimi kosztami. Dodatkowo, brak takiego ubezpieczenia może skutkować mandatem podczas kontroli drogowej. OC graniczne można wykupić na czas od 30 dni do 12 miesięcy, a jego cena zależy od kraju docelowego. Oferuje ono ochronę osobom poszkodowanym, a jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych.
W związku z tym, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, kwestią priorytetową jest zachowanie ciągłości polisy. To jeden z koniecznych warunków. Niedopuszczalna jest nawet jednodniowa przerwa pomiędzy starą, a nową polisą. W związku z tym właściciele pojazdów mechanicznych muszą samodzielnie pilnować terminów i dbać o ciągłość swojej polisy OC. W niektórych przypadkach, firmy ubezpieczeniowe, w przypadku braku wypowiedzenia obecnej polisy OC, przedłużają jej czas trwania na kolejny rok kalendarzowy, co wiąże się z koniecznością jej wykupienia. Warto również zaznaczyć, że osoby, które kupują pojazd mechaniczny, są zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
💡 Przeczytaj także: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC samochodu? |
Nie ma jednej stałej kwoty polisy ubezpieczeniowej. Na jej wysokość wpływ ma bardzo wiele różnorodnych czynników. Do najbardziej znaczących należy m.in.:
Ubezpieczenie AC jest fakultatywną formą ubezpieczenia samochodu. W praktyce oznacza to, że AC jest dobrowolne, opcjonalne. Skrót AC oznacza autocasco. Jest to ubezpieczenie, które ma za zadanie chronić zarówno samochód, jak również jego wyposażenie, przed takimi wydarzeniami jak m.in.: kradzież, zniszczenia, jak również inne uszkodzenia. Ubezpieczenie AC obejmuje to, co zawarte jest w warunkach umowy, która zawarta jest z ubezpieczycielem. Zaznaczyć należy, że zakres ubezpieczenia autocasco, w przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, nie jest uregulowany przepisami prawa. W związku z tym w umowach AC obowiązuje całkowita dowolność, a poszczególne oferty mogą znacznie się od siebie różnić.
Autocasco, pomimo tego, że obejmuję różne obszary w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, wyróżnić można kilka najczęściej spotykanych obszarów, które objęte są jego zakresem. Do tej grupy zaliczyć można m.in.:
W celu całkowitej jasności, umowy o autocasco zawierają także bogatą, rozbudowaną listę wykluczeń, a więc sytuacji, które nie są objęte przez autocasco. Bardzo często do tego grona zalicza się:
Skorzystać można także z oferty autocasco mini. To wersja ograniczona ubezpieczenia, która jednak zapewnia dodatkową ochronę na wypadek najczęściej występujących szkód, takich jak np. działanie żywiołów natury, kradzież czy zderzenia ze zwierzętami.
Identycznie jak w przypadku odpowiedzialności cywilnej, tak samo autocasco nie posiada sztywnej ceny. Czynniki, które determinują finalny koszt całej polisy ubezpieczeniowej, uzależnione są m.in. od:
Ubezpieczenia komunikacyjne to priorytetowe zagadnienie dla każdego właściciela pojazdu. W dzisiejszych czasach wysokiej klasy zabezpieczenia to podstawa do komfortowej jazdy i poruszania się w ruchu drogowym. Warto więc zainwestować w OC oraz AC, i cieszyć się wygodną, bezpieczną jazdą każdego dnia.
Wśród ubezpieczeń AC wyróżnić możemy Ubezpieczenie AC MINI (Minicasco). To ochrona ubezpieczeniowa, w ramach której możemy liczyć na ochronę pojazdu przed kradzieżą, jak również szkodą całkowitą. Jest to rozwiązanie dedykowane dla właścicieli pojazdów, którym nie zależy na pełnej ochronie w ramach standardowego ubezpieczenia AC. Co więcej, możemy wybrać AC MINI w jednym z trzech wariantów. Pierwszy z nich polega na dodatkowej ochronie przed kradzieżą. Drugi wariant zakłada ochronę przed żywiołami natury oraz przed szkodami z udziałem zwierząt. Trzeci wariant to ochrona zarówno przed kradzieżą, jak również przed żywiołami i zwierzętami. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.