Masz OC i interesuje cię zmiana ubezpieczyciela? Możesz zmienić polisę OC w trakcie trwania umowy w trzech sytuacjach. Gdy kończy się twoja obecna umowa, gdy kupiłeś samochód z ważnym ubezpieczeniem OC sprzedającego lub masz podwójne ubezpieczenie OC. Zastanawiasz się jeszcze, jak wygląda zmiana ubezpieczyciela OC w praktyce? Wszystko, co trzeba wiedzieć znajdziesz w naszym artykule!
Obecna polisa OC nie spełnia naszych wymagań? Nic nie szkodzi – zmiana ubezpieczenia OC w trakcie trwania umowy nie jest trudna. Trzeba tylko wiedzieć, w jakich okolicznościach można tego dokonać. Oto trzy sytuacje, które dają nam możliwość wypowiedzenia umowy i zmiany ubezpieczyciela:
Omówmy po kolei każdy scenariusz i sprawdźmy, czy nie ma od nich wyjątków, o których należy wiedzieć.
Jeżeli kończy się nasza umowa, wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Inaczej polisa OC zostanie automatycznie przedłużona. Warto zatem zadbać o terminowe przekazanie wypowiedzenia. Najlepiej na piśmie.
Przydatnym wyjątkiem od powyższej zasady jest wysyłka wypowiedzenia OC poprzez Pocztę Polską. W tej sytuacji ważna jest data wysłania listu, a nie jego otrzymania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Przy wykorzystaniu tej metody na jeden dzień przed wygaśnięciem umowy, warto zachować potwierdzenie nadania listu.
Kupując samochód z ważnym OC, możemy zdecydować, czy pozostajemy przy ubezpieczycielu wybranym przez sprzedającego, czy chcemy wybrać własne TU. Wybór nowego ubezpieczenia nie musi być zawsze korzystny. Np. gdy sprzedający opłacił całą składkę z góry. Sprzedający odzyska zwrot składki tylko w sytuacji, gdy kupujący złoży wypowiedzenie OC.
Prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC przechodzą na nowego właściciela. Pamiętajmy, że za brak aktualnego OC grożą kary. Dlatego upewnijmy się do kiedy auto ma ważne ubezpieczenie i sprawdźmy, która oferta będzie dla nas najlepsza.
Jeżeli zatrzymamy polisę po sprzedającym, ubezpieczyciel dokona zapewne rekalkulacji składki. W takim scenariuszu możemy też zmienić ubezpieczyciela OC w każdym momencie, przez cały okres trwania umowy. Wystarczy złożyć wypowiedzenie i dopilnować, aby nie było przerwy w ubezpieczeniu pojazdu.
Nie zapomnijmy, że OC sprzedającego pojazd nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Obowiązek podpisania nowej umowy spoczywa na nas.
W sytuacji, gdy wykupiliśmy nową polisę a nie zrezygnowaliśmy z poprzedniej (np. po sprzedającym auto), jesteśmy podwójnie ubezpieczeni. Jednak nie ma to dla nas żadnych dodatkowych korzyści. Na szczęście możemy w każdym momencie zrezygnować z poprzedniego ubezpieczyciela.
Uwaga! Od umowy OC zawartej przez internet lub telefon można odstąpić w ciągu 30 dni od chwili jej zawarcia. Dlatego w takiej sytuacji przy podwójnym OC nie możemy zrezygnować z umowy zawartej na odległość po tym jak minęło 30 dni od jej zawarcia. Musimy złożyć wypowiedzenie dla drugiej umowy (przedłużonej automatycznie, albo pochodzącej od kupionego auta).
Pamiętajmy, że po wypowiedzeniu umowy OC będziemy musieli zapłacić tylko za okres ochrony w jakim była ważna polisa.
Zmieniając OC w trakcie umowy istnieje ryzyko, że albo będziemy podwójnie ubezpieczeni, albo grozi nam kara za brak ubezpieczenia OC. Wystarczy jeden dzień bez polisy i grzywna dla samochodów osobowych wynosi aż 1040 zł w 2020 roku.
Żeby uniknąć problemów ze zmianą ubezpieczyciela, warto sprawdzić kiedy kończy się aktualne ubezpieczenie. Jeżeli korzystamy z ubezpieczenia po sprzedającym auto, taka polisa nie odnowi się automatycznie. W innej sytuacji zostanie ono automatycznie przedłużone.
Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela OC, pozostaje złożyć wypowiedzenie. Pismo powinno trafić do towarzystwa najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy. Unikniemy wtedy przedłużenia. Przy nowej umowie o polisę OC ustalamy okres ochrony w taki sposób, aby nie powstał ani jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu.
W przypadku ubezpieczenia AC, sytuacja jest jeszcze prostsza. Zmiana polisy AC w trakcie trwania umowy, jest możliwa, gdy nie minęło jeszcze 30 dni od jej zawarcia (lub 7 dni dla przedsiębiorców) – dla polis z okresem ważności dłuższym niż 6 miesięcy.
Jeżeli termin na wypowiedzenie umowy AC minął, pozostaje nam tylko czekać do końca jej obowiązywania. Pamiętajmy, że ubezpieczenie AC nie przedłuża się automatycznie. Jeśli chcemy mieć ważną polisę Autocasco musimy dopilnować tego samemu.
Podsumujmy najważniejsze informacje jakie wynikają z lektury powyższego artykułu: