Rynek samochodów używanych obfituje w tysiące egzemplarzy modeli różnych marek. Wybór pojazdu zwykle powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych potrzeb, preferencji oraz budżetu. Z jakim wydatkiem należy liczyć się, planując zakup używanego auta? 20 000 złotych wydaje się być kwotą, za którą znajdziemy ciekawy i zadbany pojazd, który posłuży przez wiele lat! Jakie modele warto kupić? W dalszej części tekstu przyjrzymy się najlepszym przedstawicielom popularnych segmentów!
W kwocie dwudziestu tysięcy złotych możemy liczyć na naprawdę spory wybór samochodów używanych z każdego segmentu. W zależności od marki oraz wielkości pojazdu, za wspomnianą sumę możemy kupić nawet około 10-letni samochód, utrzymany w naprawdę sensownym stanie. Warto więc zastanowić się nad tym, do czego będziemy wykorzystywać nasz pojazd. Lepszym wyborem będzie silnik benzynowy, a może diesel? W codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzi się niewielkie auto miejskie, duże, rodzinne kombi, a może przestronny pojazd dostawczy? Niezależnie od tego, jaki segment pojazdów interesuje nas najbardziej, warto pamiętać o tym, że każdy samochód z rynku wtórnego niesie za sobą ryzyko ewentualnych awarii, których uniknięcie może być bardzo kosztowne. Z tego względu należy dobrze sprawdzić stan techniczny interesującego nas egzemplarza oraz sprawdzić jego historię serwisową.
Stosunkowo niewielkie auta miejskie i kompaktowe to najszerszy segment samochodów, które możemy kupić w kwocie do 20 tysięcy złotych. W tym zakresie cen znajdziemy bardzo popularne modele, takie jak Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Fiat Punto Evo, Renault Megane, Honda Civic, Peugeot 208, czy Mazda 3. Warto przy tym podkreślić, że każdy z wymienionych pojazdów cieszy się pozytywnymi opiniami użytkowników oraz sporą rzeszą fanów. Wybór możemy więc podjąć w zależności od tego, które auto oferuje najbardziej dogodny dla nas silnik, najbardziej przestronne wnętrze, czy zwyczajnie, który najbardziej nam się podoba! Warto podkreślić, że w zasadzie niemalże każdy producent posiada lub posiadał w swojej ofercie auta z segmentów B czy C. Dzięki temu rynek obfituje w tego rodzaju pojazdy. W tym przypadku warto jednak podjąć decyzję o zakupie zgodnie z własnymi potrzebami oraz preferencjami. Do codziennej jazdy po mieście, szczególnie w przypadku krótszych dystansów, lepszą propozycją może być silnik benzynowy (opcjonalnie z instalacją gazową), aniżeli diesel. Z kolei w przypadku jazdy w trasie to właśnie jednostka wysokoprężna wyraźnie wysunie się na prowadzenie. Istotną zaletą aut kompaktowych są ich niewielkie koszty utrzymania. Niska składka za ubezpieczenie OC, stosunkowo niedrogie części zamienne oraz niewielkie koszty serwisowania z pewnością będą naprawdę istotną zaletą dla domowego budżetu.
Osoby, które na co dzień poruszają się w większym gronie pasażerów, chętnie sięgają po przestronne VAN-y oraz kombi. W budżecie do 20 tysięcy złotych dostępnych jest kilka naprawdę sensownych propozycji, które pozwolą komfortowo podróżować z rodziną. Przykłady? Zacznijmy od aut typu kombi, najlepiej od bardziej popularnych marek. Ciekawym wyborem może być Ford Mondeo czwartej generacji z mocnym silnikiem benzynowym lub oszczędnym dieslem. Ten model cechuje się naprawdę obszernym wnętrzem, a w podanym budżecie znajdziemy zadbany egzemplarz z roczników 2007-2009. Inną opcją, która również mieści się w budżecie, jest Volkswagen Passat B6, na przykład z kultowym silnikiem TDI pod maską. Miłośnicy niemieckiej motoryzacji z pewnością mogą docenić również BMW serii 5 o oznaczeniu E39. W przypadku tego modelu możemy natrafić na egzemplarze z silnikami wysokoprężnymi (polecana jednostka 3.0 o symbolu M57), jak i mocne, zasilane benzyną V8-ki. Niestety, w przypadku BMW zdecydowana większość egzemplarzy dostępnych na rynku cechuje się dużym stopniem zużycia i może wymagać kosztownych napraw. Spójrzmy na segment większych samochodów, jakimi są pojemne VAN-y. Tego rodzaju pojazdy zwykle umożliwiają przewożenie nawet ośmiorga pasażerów, co jest znaczącą zaletą dla dużych rodzin. Jakie samochody do 20 000 złotych warto kupić? Zacznijmy od propozycji zza oceanu, jaką jest Chrysler Grand Voyager lub bliźniaczy Dodge Grand Caravan. W podanej cenie znajdziemy ciekawe egzemplarze wyposażone w silnik V6, który w połączeniu z instalacją gazową oferuje całkiem rozsądne koszty eksploatacji. Równie ciekawą, choć nieco mniejszą opcją mogą być europejskie pojazdy, takie jak Volkswagen Sharan, Seat Alhambra, czy Ford Galaxy. W tym przypadku lista dostępnych silników jest naprawdę spora, dzięki czemu możemy dostosować wybór do własnych preferencji.
W kwocie do 20 000 złotych znajdziemy także samochody dostawcze, które sprawdzą się w codziennej pracy. Taki budżet pozwala na zakup nieco starszego egzemplarza popularnych modeli, takich jak Fiat Ducato, Peugeot Boxer, czy Ford Transit. Jeżeli potrzebujemy nieco mniejszego pojazdu, z pewnością znajdziemy ciekawe egzemplarze takich aut, jak chociażby Fiat Doblo, Peugeot Expert, Renault Kangoo, czy Opel Vivaro. W przypadku aut dostawczych nie powinniśmy kierować się przebiegiem, ponieważ samochody te z definicji przeznaczone są do pokonywania dużych dystansów. Nic więc dziwnego, że taki pojazd po 10, czy 15 latach użytkowania może mieć przebieg ponad 500 tysięcy kilometrów. Znacznie istotniejszym zagadnieniem, aniżeli przebieg, jest realny stan techniczny danego egzemplarza. Dodatkowym plusem jest doskonała dostępność części zamiennych do aut dostawczych oraz ich niskie ceny! W przypadku, gdy planujemy pokonywanie naprawdę wielokilometrowych tras, warto rozszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie OC o pakiet Auto Assistance, który obejmuje pomoc na drodze w przypadku awarii, bądź wypadku.
Dysponując kwotą 20 tysięcy złotych, możemy zdecydować się również na zakup samochodu sportowego lub terenowego, który będzie służyć zarówno w codziennym użytkowaniu, oraz dostarczy emocji podczas weekendowych przejażdżek. Ciekawym pomysłem może być niewielki i bardzo lekki hot hatch, który zapewni niezapomniane wrażenia dzięki precyzji jazdy. Dobrym przykładem może być Ford Fiesta ST, Fiat Punto HGT, czy też Renault Clio Sport. Do jazdy torowej świetnie sprawdzą się też nieco starsze auta z napędem na tył. Popularnym widokiem na trasach rajdów i wyścigów w całej Polsce jest BMW serii 3 o oznaczeniach E36 oraz E46. Oba modele są stosunkowo udanymi konstrukcjami, a mnogość dostępnych części pozwala na całkiem niedrogą eksploatację oraz możliwość tuningu. W tym miejscu warto wspomnieć, że samochody sportowe z mocnymi silnikami często mogą wiązać się z wyższymi składkami za ubezpieczenie OC. Weekendowy relaks zapewniają też auta terenowe, które pozwalają zarówno na zmagania z bezdrożami podczas zorganizowanych rajdów, jak i w ramach turystycznych wyjazdów po całym kraju, czy w dalsze regiony Europy. W budżecie do 20 tysięcy złotych znajdziemy takie pojazdy jak Suzuki Vitara, Opel Frontera, Nissan Terrano, Land Rover Discovery, czy Jeep Cherokee. Niestety, w przypadku aut terenowych koszty ich eksploatacji są stosunkowo wysokie, a co za tym idzie, oprócz budżetu na zakup, warto odłożyć drugie tyle na naprawy oraz ewentualne modyfikacje pojazdu pod kątem własnych potrzeb.
Decydując się na zakup samochodu używanego, zawsze musimy mieć rezerwę finansową na ewentualne koszty związane z naprawami, czy bieżącą obsługą auta. Faktem jest, że za 20 tysięcy złotych kupimy naprawdę sensowny samochód, który nie musi wymagać większych napraw. Warto jednak pamiętać, że po zakupie musimy opłacić ubezpieczenie OC, koszty związane z rejestracją pojazdu, czy też wykonać podstawowy serwis filtrowo-olejowy. Dopiero w dalszej kolejności możemy korzystać z nowego samochodu. Z tego względu ważną kwestią jest, by rozważnie dysponować własnym budżetem.