Inwestycja w budowę domu jednorodzinnego dla wielu ludzi jest spełnieniem marzeń, ale jednocześnie jednym z największych wydatków w życiu. Dodatkowo na etapie wznoszenia nieruchomości może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji, które spowodują znaczny wzrost kosztów, jakie będzie musiał ponieść inwestor. Celem zniwelowania negatywnych skutków takich sytuacji warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie domu w budowie. Czym charakteryzuje się taka ochrona? Jakie są jej warianty? Od czego można ubezpieczyć powstającą nieruchomość i gdzie szukać najlepszego ubezpieczenia domu w budowie? Zapraszamy do artykułu.
Ubezpieczenie domu w budowie to rodzaj ochrony skierowany do osób fizycznych, które realizują inwestycję budowlaną. Jest to jeden z typów ubezpieczenia wyróżniany w zakresie ubezpieczenia domu i mieszkania. Ten produkt ubezpieczeniowy został stworzony z myślą o inwestorach, którzy chcieliby zabezpieczyć swój majątek na czas budowy domu w wypadku wystąpienia w związku z nią zdarzeń, które mogłyby zwielokrotnić koszty całej inwestycji. Należy bowiem wiedzieć, że podczas wznoszenia nieruchomości może dojść do szeregu nieprzewidzianych sytuacji takich, jak np. szkody spowodowane działaniem sił natury i zjawisk pogodowych, dewastacje, kradzieże, rabunki materiałów, sprzętu budowlanego, czy niepożądane uszkodzenia związane z montażem lub demontażem stolarki okiennej lub/i drzwiowej.
Wszelkie szczegóły dotyczące charakterystyki ubezpieczenia domu w budowie znajdują się w OWU Domów Jednorodzinnych i Mieszkań. Szczególnie ważne jest natomiast, że tak jak każdy produkt ubezpieczeniowy, również ten posiada określone obowiązki Ubezpieczonego oraz Ubezpieczającego, wykluczenia i ograniczenia ubezpieczenia, a także informacje o częstotliwości i sposobie opłacania składek, okresie obowiązywania ubezpieczenia oraz warunkach ewentualnego rozwiązania umowy ubezpieczeniowej. Suma oraz przedmiot ubezpieczenia domu w budowie zależą natomiast od wariantu ochrony, na jaką zdecyduje się inwestor. Okazuje się bowiem, że wznoszoną nieruchomość można ubezpieczyć w zależności od etapu, na którym znajduje się budowa.
Każda inwestycja w budowę domu składa się z wielu etapów charakteryzujących się występowaniem aspektów mogących ulec zniszczeniu, uszkodzeniu, dewastacji, kradzieży, czy nieumyślnym błędom instalatorskim. Z tych względów najlepszym rozwiązaniem dla usystematyzowania zakresu ubezpieczenia domu w budowie, jest ujęcie w ramach tego produktu klauzul podyktowanych etapem, na którym znajduje się budowa nieruchomości. Przedmiotem ubezpieczenia w przypadku poszczególnych klauzul wymienionych w OWU są:
Środki finansowe, które inwestor przeznacza na budowę domu jednorodzinnego są zazwyczaj znaczne, a niekiedy stanowią największą inwestycję w jego życiu. Nic więc dziwnego, że osoba decydująca się na budowę domu chciałaby w tej sytuacji znaleźć dla siebie najlepszą ochronę ubezpieczeniową. Biorąc pod uwagę fakt, że oferta polskiego rynku ubezpieczeniowego jest niezwykle bogata, niedoświadczonemu inwestorowi łatwo jest zagubić się w propozycjach różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zatem gdzie ubezpieczyć dom w budowie? Najlepiej u doświadczonego ubezpieczyciela, który zaproponuje najlepsze warunki, indywidualne podejście do klienta, a także rzetelnie i przejrzyście przeprowadzi go przez cały proces podpisywania polisy.
Celem wyboru najlepszego ubezpieczenia domu w budowie warto skorzystać z narzędzia oferowanego przez TUZ Ubezpieczenia, jakim jest Kalkulator Ubezpieczenia Domu i Mieszkania. Już na wstępie bowiem inwestor może zaznaczyć, że interesuje go właśnie oferta ubezpieczeniowa przygotowana dla domów znajdujących się w budowie. Wówczas kalkulator “zapyta” użytkownika o kilka dodatkowych informacji charakteryzujących inwestycję budowlaną i przedstawi warianty ubezpieczenia do wyboru. Wszystko odbywa w się w zaledwie kilka minut i nie zobowiązuje użytkownika do skorzystania z zaproponowanych mu ofert.
W trakcie wyboru produktu, jakim jest ubezpieczenie domu w budowie, warto wziąć pod uwagę dodatkowe opcje, które proponuje ubezpieczyciel. Nie tylko mogą one korzystnie wpłynąć na wysokość składki ubezpieczeniowej, ale przede wszystkim będą stanowiły rozszerzoną ochronę w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Do tego typu produktów należą między innymi Ubezpieczenie Home Assistance, Ubezpieczenie NNW, czy Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób fizycznych w życiu prywatnym.