16.04.2025
Niezależnie od tego, jaką funkcję pełni dany obiekt budowlany, jaka jest jego konstrukcja czy z jakich materiałów został zbudowany, podczas użytkowania będzie podlegał procesom naturalnego zużycia i wpływowi czynników atmosferycznych. Wszystko to może utrudnić utrzymanie obiektów w odpowiednim stanie technicznym. Oczywiście niewielkie uszkodzenia poszczególnych elementów zlikwidowane w krótkim czasie nie wpłyną znacząco na bezpieczeństwo użytkowania budynku, lecz długotrwałe zaniedbania mogą być już tragiczne w skutkach. Choć każdy wolałby, żeby całkowicie nie istniały, katastrofy budowlane niestety czasami się zdarzają. Ich definicję określa polskie prawo – zgodnie z art. 73 ustawy Prawo budowlane, są to nagłe, niekontrolowane zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, które prowadzi do poważnych strat materialnych oraz zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), w latach 1995–2020 w Polsce miało miejsce 8441 katastrof budowlanych, z czego 272 wydarzyły się w samym tylko 2020 roku. To bardzo duże i alarmujące liczby. Warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje katastrof budowlanych i poznać ich przyczyny, aby odpowiednio im zapobiegać.
Prawo budowlane określa jasno definicję katastrofy budowlanej, tak samo jak obowiązki właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w zakresie zapobiegania tego rodzaju zdarzeniom. Ustawodawca ustala też zbiór obiektów, które mogą być objęte katastrofą budowlaną. Poza obiektami budowlanymi, są to też obiekty wykorzystywane podczas wykonywania robót, takie jak konstrukcyjne elementy rusztowania, urządzenia formujące, ścianki szczelne czy obudowy wykopów. Wpływają one bowiem bezpośrednio na bezpieczeństwo i jakość robót.
Katastrofą nie nazwiemy drobnych awarii, w tym pęknięć ścian czy przecieków dachów, które nie zagrażają stabilności całej konstrukcji. Przy rozpoznawaniu katastrofy kluczowe znaczenie ma skala i skutki zdarzenia – musi dojść do poważnego naruszenia konstrukcji obiektu, które może prowadzić do zawalenia lub uniemożliwienia dalszego użytkowania budynku.
Osobnym tematem są też awarie – ich pojęcie nie zostało dokładnie zdefiniowane w przepisach ustawy Prawo budowlane. Awarią może być jednak gwałtowne, nieprzewidziane uszkodzenie lub zniszczenie obiektu budowlanego, urządzenia technicznego lub systemu urządzeń technicznych, które skutkują przerwą w ich używaniu bądź utratą właściwości. Na tej podstawie można stwierdzić, że katastrofa budowlana to szczególny przypadek awarii.
Wśród najczęstszych przyczyn katastrof budowlanych można wymienić:
W Polsce spotyka się głównie katastrofy budowlane wynikające ze zdarzeń losowych i działania warunków atmosferycznych. Najwięcej odnotowuje się w województwie łódzkim, lubelskim, mazowieckim i wielkopolskim.
Rodzaje katastrof budowlanych dzieli się w zależności od ich przyczyn i skutków:
W przeważającej większości katastrofom ulegają budynki mieszkalne, w dalszej kolejności gospodarcze lub inwentarskie. Inne budynki to magazynowe, obiekty użyteczności publicznej i przemysłowe.
Katastrofy budowlane niosą negatywne skutki dla każdej z zaangażowanych stron:
To, na jakim podmiocie spoczywa odpowiedzialność, zależy od przyczyny katastrofy. Jeśli są to błędy projektowe, odpowiedzialność ponosi projektant, jeśli doszło do naruszenia zasad budowlanych – wykonawca. Właściciel lub zarządca budynku jest odpowiedzialny w przypadku nie dopełnienia obowiązków konserwacyjnych. Warto wiedzieć, że wina może leżeć też po stronie użytkowników budynku, jeśli przyczynę stanowiły nielegalne przeróbki. Obowiązki osób odpowiedzialnych koncentrują się głównie na działaniach związanych z bezpieczeństwem, czyli ratowaniem życia, zdrowia i mienia ludzi oraz ochroną środowiska. W ten sposób można ograniczyć skutki katastrofy i wynikające z niej zagrożenia dla otoczenia. Odpowiedzialność jest regulowana prawnie, w związku z czym nie stosowanie się do przepisów może skutkować karą aresztu albo ograniczenia wolności lub karą grzywny.
W pierwszej kolejności należy udzielić pomocy ewentualnym poszkodowanym (akcja ratunkowa), zabezpieczyć miejsce katastrofy i powiadomić właściwe organy administracji o zdarzeniu. Użytkownicy budynku powinni wyłączyć instalację gazową, elektryczną i wodną, zabrać ze sobą dokument tożsamości i inne ważne dokumenty, żywność, koce, odzież, pieniądze. Jeśli nie jest możliwe opuszczenie budynku drzwiami wejściowymi, należy szukać innej drogi ucieczki, np. oknem. Jeśli droga opuszczenia budynku jest całkowicie odcięta, należy wywiesić w oknie białe prześcieradło lub obrus na znak dla ratowników. Teren katastrofy powinna zabezpieczyć policja, zadaniem służb ratowniczych jest ratowanie ludzi i mienia. Służby nadzoru budowlanego odpowiedzialne są za ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia.
Do procedur prawnych i administracyjnych po wystąpieniu zdarzenia należą:
Prawo budowlane nakazuje powołanie komisji w celu ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy oraz zakresu czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia. W skład takiej komisji będą wchodzić:
Dodatkowo do komisji mogą zostać powołani rzeczoznawcy budowlani lub inne osoby posiadające właściwe kwalifikacje zawodowe, w zależności od genezy katastrofy budowlanej.
Ekspertyzę techniczną mogą wykonać osoby z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami. W skomplikowanych przypadkach wykonuje ją rzeczoznawca budowlany wpisany do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane i centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych, a także na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, po okazaniu zaświadczenia wydanego przez tę izbę. Ekspertyza musi obejmować ocenę stanu technicznego obiektu w momencie po katastrofie, o ile nie uległ całkowitej destrukcji, a także dane pozwalające na rozstrzygnięcie w kwestii kontynuowania budowy, użytkowania bądź rozbiórki obiektu.
Zakres działań koniecznych do usunięcia skutków katastrofy zależy od jej skali i przeznaczenia zniszczonego budynku.
Bezpieczeństwo konstrukcji budowlanych jest regulowane przede wszystkim przez Prawo budowlane, które określa wymagania dotyczące projektowania, budowy i eksploatacji budynków. Polskie Normy Budowlane (PN) zawierają szczegółowe wytyczne dotyczące materiałów i technologii. Zakres odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody spowodowane wadami budowlanymi określa Kodeks cywilny. Dodatkowo techniczne warunki użytkowania obiektów budowlanych są precyzowane przez Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.
Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, jednak aby zapobiegać katastrofom budowlanym, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad:
Szczególnie dużą uwagę należy przyłożyć do regularnych inspekcji i przeglądów. Powinny one być prowadzone przez uprawnione do tego osoby. Regularne inspekcje mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom budynku, zapobiegać tragediom ludzkim i dużym stratom materialnym. W ten sposób można wcześniej wykryć oznaki uszkodzeń póki są niewielkie, przed ich rozwojem w poważne i kosztowne do naprawienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku elementów takich jak fundamenty, dachy, systemy hydrauliczne i elektryczne. Systematyczna konserwacja i ewentualne naprawy pomagają w utrzymaniu, a nawet zwiększeniu wartości nieruchomości. Obiekt utrzymywany w dobrym stanie jest po prostu bardziej atrakcyjny w oczach potencjalnych kupców lub najemców. Przepisy prawne wymagają ponadto regularnych inspekcji pewnych rodzajów budynków, w tym publicznych oraz obiektów użyteczności publicznej. Brak stosowania się do nich może skutkować sankcjami prawnymi, karami finansowymi czy zamknięciem obiektu. Podczas inspekcji kontroluje się elementy takie jak struktura i fundamenty, dach i system odwodnienia, instalacje elektryczne i hydrauliczne, systemy przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne i oznakowania, a także izolacja oraz wentylacja.
Ubezpieczenie „Bezpieczny Przedsiębiorca Plus” zapewnia kompleksowe zabezpieczenie z możliwością indywidualnego dopasowania. To najatrakcyjniejsza opcja dla wspólnot mieszkaniowych, hoteli, moteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych, restauracji, punktów gastronomicznych, aptek, przychodni weterynaryjnych, salonów optycznych, zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych oraz innych klientów dbających o swoje bezpieczeństwo.
Jak wynika ze statystyk, w Polsce główną przyczyną katastrof budowlanych są zdarzenia losowe, związane z działaniem czynników atmosferycznych. Przeciwdziałanie tego typu zdarzeniom jest więc bardzo utrudnione. Trzeba podejmować działania prewencyjne w postaci unowocześniania obiektów i technologii prowadzenia robót, a także, w miarę możliwości, wzmacniać konstrukcje istniejących już obiektów. Kluczowe jest również odpowiedzialne podejście uczestników procesu budowlanego, właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych do swoich obowiązków. Wówczas zminimalizowany zostanie wpływ czynnika ludzkiego na występowanie katastrof, a ewentualne zdarzenia zostaną zredukowane do tych losowych. Jeśli katastrofa budowlana przydarzy się mimo zachowania wszelkich starań, należy powiadomić odpowiednie organy administracji publicznej, a następnie współpracować z nimi. Każda osoba będąca uczestnikiem procesu budowlanego i zarządzająca obiektem powinna mieć świadomość, jakie konsekwencje niesie nieodpowiedzialne podejście do swoich obowiązków. Szybka reakcja jest bardzo ważna w kontekście zahamowania rozwoju dalszych szkód.