Każdy chciałby móc zapewnić sobie maksimum mobilności. Jest to w stanie zapewnić prawo jazdy kategorii B, które może zdobyć każda osoba mająca osiemnaście lat i więcej. Trzeba przydać, że posiadanie prawa jazdy to ogrom korzyści, które nie tylko związane są z mobilnością, ale także z innymi aspektami. Dzięki temu można zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Co należy wiedzieć na temat egzaminu na prawo jazdy kategorii B? Oto przewodnik dla osób, które myślą na poważnie o zdobyciu nowych umiejętności.
To podstawowe pytanie, które warto sobie zadać chcąc przystąpić do egzaminu. Mając prawo jazdy kategorii B będzie można prowadzić ubezpieczone samochody osobowe. Są to najczęściej spotykane pojazdy mechaniczne, które można wykorzystać nie tylko do celów prywatnych, ale również zawodowych. Do tego będzie można prowadzić również samochody dostawcze, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jakie jeszcze auta będzie można prowadzić?
Zalicza się do nich także:
Właściwie nie jest to trudne zadanie. Każda osoba musi mieć jednak świadomość co do tego, że należy poświęcić nieco czasu na sam kurs, jak również egzamin i ewentualne poprawki. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Nie ma się co oszukiwać, ale niewielka ilość osób zdobywa uprawnienia z kategorii B za pierwszym razem.
W skrócie można powiedzieć, że dokument ten można zdobyć po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu państwowego. W pierwszej kolejności należy udać się do właściwego dla zamieszkania wydziału komunikacji. To właśnie tam będzie można wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę. Jest on potrzebny, ponieważ żadna szkoła nie będzie w stanie wyszukać danej osoby w systemie.
Każda osoba zainteresowana tym tematem musi znaleźć dla siebie Ośrodek Szkolenia Kierowców i zapisać się na kurs. Przy okazji warto wspomnieć, że zapisując się na kurs, należy sprawdzić opinie na temat danego ośrodka. W ten sposób będzie można mieć pewność, że wiedzę zdobywać się będzie pod okiem najlepszych instruktorów. Ośrodek skieruje kandydata na badania, które należy wykonać, aby mieć pewność, że dana osoba będzie mogła prowadzić samochód. Wraz z tymi badaniami i innymi potrzebnymi dokumentami będzie można udać się do urzędu po PKK. Kolejnym krokiem będzie odbycie kursu, który pozwoli na przystąpienie do egzaminu państwowego.
Cena za kurs różnić się może od miejsca, gdzie dana osoba będzie chciała do niego przystąpić. Najwięcej za naukę należy zapłacić w województwie mazowieckim i małopolskim. Tam za szkolenie można zapłacić od 3000 do 3500 zł. W województwie kujawsko-pomorskim i łódzkim za kurs prawa jazdy można zapłacić ok. 2600 złotych. Różnica w cenie uzależniona jest m.in. od kosztów utrzymania w poszczególnych miastach. Warto przygotować się także pod względem finansowym, na zakup dodatkowych jazd, bowiem te, które są w pakiecie, dla wielu osób okazują się niewystarczające.
Bez badań lekarskich nie ma szans na to, aby móc wziąć udział w kursie. Żaden OSK nie dopuści kandydata do szkolenia, jeżeli lekarz nie wyrazi zgody. Na ogół takie badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Z reguły to kierowcy zawodowi muszą poświęcić więcej czasu na wykonanie takich badań.
Lekarz sprawdza przede wszystkim słuch oraz wzrok. Trzeba liczyć się z tym, że sprawdzany będzie narząd równowagi i ruchu. Lekarz na pewno będzie pytał o choroby przewlekłe, ewentualne zaburzenia psychiczne i uzależnienia. Na podstawie wywiadu wyda on decyzję o możliwości przystąpienia do kursu lub też nie zgodzi się na to.
Wniosek o PKK można złożyć osobiście lub online. Na pewno do wniosku należy dołączyć zdjęcie do prawo jazdy oraz dokument tożsamości. Składając wniosek online na pewno należy będzie podać adres zamieszkania. Ważne jest to, aby kandydat miał możliwość podpisania wniosku własnym certyfikatem lub profilem zaufanym ePUAP.
Można także iść osobiście do urzędu ze zdjęciem i dowodem/paszportem, aby PKK móc otrzymać. Na wizytę należy umówić się wcześniej, ale za to numer zostanie wydany “od ręki”.
Każda osoba musi być świadoma tego, że musi się nauczyć wszystkich obowiązujących przepisów – szczególnie jeżeli chodzi o znaki drogowe. Jest ich naprawdę spora ilość, więc należy być świadomym tego, co one oznaczają. Tym bardziej że ta wiedza będzie sprawdza na egzaminie teoretycznym i praktycznym. Nie można omijać zajęć teoretycznych, ponieważ można tam zdobyć cenną wiedzę. Bez tego kursant może nie zostać nawet dopuszczony do jazd.
W pakiecie kursowym otrzymuje się określoną ilość godzin jazd. Całkiem możliwe, że nie będzie to wystarczająca ilość, aby dana osoba mogła poczuć się pewnie za kierownicą. W takim przypadku warto dokupić dodatkowe jazdy doszkalające, aby mieć lepszą pewność, że uda się zdać egzamin państwowy za pierwszym razem.
Aktualnie ma się do czynienia z zaostrzonymi przepisami prawnymi, więc tak naprawdę za wiele sytuacji można stracić prawo jazdy na chwilę lub na stałe. Przede wszystkim mowa jest tutaj o zbyt szybkiej jeździe. Na 3 miesiące prawo jazdy można stracić już w momencie przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.
Dokument może zostać zatrzymany także w momencie, gdy kierowca będzie przewoził w samochodzie o 3 osoby więcej niż jest to zaznaczone w dowodzie rejestracyjnym dla danego auta. Na rok lub nawet dłuższą ilość czasu można stracić prawko za brak zatrzymania się do kontroli drogowej.
Dochodzi do także spowodowanie wypadku (szczególnie ze skutkiem śmiertelnym), jak również stworzenie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Prawda jest taka, że lepiej jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby mieć pewność, że prawo jazdy nie zostanie zatrzymane. W końcu nie po to człowiek uczęszcza na kurs, aby móc się tych uprawnień pozbyć.