Zakup mieszkania to bardzo istotna decyzja i ważny moment w życiu każdego człowieka, niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie w którym planujemy zamieszkać, czy też pod wynajem. Równie ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Jeśli go nie posiadamy, w razie losowych zdarzeń lub kradzieży będziemy musieli pokryć koszty z własnej kieszeni. Jakie informacje są najważniejsze i czego nie można pominąć przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?
Ubezpieczenia domów i mieszkań należą do grupy ubezpieczeń majątkowych. Jak ważne jest własne mieszkanie czy dom? Najczęściej jest to realizacja marzeń, azyl, miejsce, w którym czujemy się komfortowo. Dokonując takiego zakupu, należy wziąć pod uwagę znaczenie posiadania ubezpieczenia domu, które chroni nasz dobytek na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
Ubezpieczenie mieszkania na zasadach ogólnych chroni przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń (powodzie, burze itp., które co roku nawiedzają Polskę) i prowadzą do utraty nieruchomości, majątku lub części majątku i wpływają na standard życia. Polisa mieszkaniowa gwarantuje wypłatę odszkodowania w celu naprawienia szkody lub odkupienia zniszczonego mienia.
Myśląc o ubezpieczeniu mieszkania lub innego budynku mieszkalnego (w tym domu w budowie) należy rozróżnić dwa obszary, które podlegają ubezpieczeniu: ściany (mury) z elementami stałymi oraz tzw. ruchomości domowe. Pierwszą z nich są elementy, które umieszcza się wewnątrz lub na zewnątrz budynku i mocuje się je na stałe. W tej kategorii znajdują się podłogi, boazerie, pomalowane ściany, w pełni wyposażone kuchnie, szafy wnękowe, grzejniki itp. Wielu klientów zadaje sobie pytanie, gdzie można uzyskać takie ubezpieczenie i jaki jest cel ubezpieczenia murów. Wyobraźmy sobie pożar domu, gdy z budynku nie pozostało nic. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, otrzymać można w takich okolicznościach środki na remont wnętrza domu, urządzenia wodno-kanalizacyjne (zlewy, krany, wanny), urządzenia elektryczne i grzewcze (piece, pompy ciepła, piece elektryczne), sprzęt gazowy (kuchenka gazowa, grzejniki).
Rzeczy ruchome gospodarstwa domowego stanowią własność mieszkania/domu i można je w każdej chwili przenieść. Są to np.: meble, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, stoły lub przedmioty osobiste. Choć potocznie mówimy o budynkach mieszkalnych, mieszkania i domy to nie jedyne nieruchomości, które można chronić. Polisy mieszkaniowe mogą obejmować również inne nieruchomości, takie jak: budynki i pomieszczenia gospodarcze, domy w budowie, domy letniskowe, ogrodzenia, garaże, posągi, baseny, fontanny, pawilony ogrodowe itp.
Ubezpieczenie mieszkania nie jest koniecznością, ale w niektórych przypadkach może być obowiązkowe. Obowiązek ten dotyczy kredytobiorców, którzy finansują zakup mieszkania kredytem hipotecznym. Następnie bank może zażądać ubezpieczenia nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie podstawowe obejmuje jednak wyłącznie ściany i elementy stałe. Chcę zapewnić ochronę, np. sprzętom, bardzo trzeba rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe opcje.
Wykupienie takiej polisy nie jest obowiązkiem, ale warto to zrobić. Będzie służyć jako poduszka bezpieczeństwa w mało prawdopodobnym przypadku uszkodzenia. Nawet najnowszy sprzęt AGD może się zepsuć, a najlepsze zamki w drzwiach antywłamaniowych mogą zostać zniszczone przez złodziei. Rozbój, powódź, a nawet pożar – są to sytuacje, które każdemu mogą się zdarzyć, dlatego warto pomyśleć wcześniej i być gotowym na tego typu sytuacje.
Jeżeli ktoś nie będący prawnym właścicielem mieszkania chce ubezpieczyć mieszkanie, może to zrobić, jednak nie w takim zakresie jak właściciel mieszkania. W rzeczywistości najemcy wystarczyć może ubezpieczenie w ograniczonym zakresie. W takich przypadkach warto pomyśleć nad gotowymi rozwiązaniami, jak np. ubezpieczenie OC mieszkania najemcy. Jest to polisa, która zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia wynajmowanego mieszkania będącego własnością osoby trzeciej, np. właściciela.
Jeśli zdarzy się wypadek, pieniądze z ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania nie trafią do naszych kieszeni. Służą one pokryciu odpowiedzialności finansowej spowodowanej szkodą. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może pomóc na przykład w przypadku zalania wynajmowanego mieszkania lub znajdującego się piętro niżej, zepsucia się kabiny prysznicowej lub uszkodzenia mebli.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, na ile mieszkanie powinno być ubezpieczone. Nie ma jednej kwoty, bowiem każde mieszkanie oraz jego wyposażenie jest innej wartości. Przygotowując wycenę najlepiej wziąć pod uwagę aktualne ceny nieruchomości o podobnej wielkości i wyposażeniu.
Kupując ubezpieczenie należy samemu zdecydować o jego wysokości. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli wartość ta będzie zbyt niska, w razie wypadku może nie być możliwości zrekompensowania swoich strat. Jeżeli suma ubezpieczenia będzie zbyt wysoka, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej nieruchomości, co oznaczać będzie przepłacenie.
Ubezpieczenie to gwarantuje świadczenia na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Do wyboru są zarówno podstawowe, jak i rozszerzone pakiety ochrony. To, jakie ubezpieczenie wybierzemy, zależy od nas. Ubezpieczenie mieszkania właściciela powinno obejmować ochronę murów i elementów stałych przed ogniem. Przy ustalaniu zakresu ochrony należy wziąć pod uwagę także inne zdarzenia, które mogą wystąpić w danej lokalizacji. Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenie chroniło przed zalaniem zarówno przez sąsiadów z piętra, jak i z dołu przez nas samych. Dodatkowo takie ubezpieczenie powinno obejmować ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Najemcy powinni pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania na wypadek pożaru lub innych nieszczęśliwych wypadków. Ochrona powinna obejmować ruchomości (majątek) oraz ewentualne nakłady inwestycyjne (koszty remontów).