12.07.2025
Każda kolizja lub wypadek to ogromny stres, ale i początek formalności, które czekają osobę poszkodowaną. Tu ważnym procesem jest likwidacja szkody z OC sprawcy, która ma na celu przywrócenie Twojego pojazdu i sytuacji materialnej do stanu sprzed zdarzenia. Aby ten proces przebiegł sprawnie, warto wiedzieć, jakie kroki podjąć i jakie prawa Ci przysługują. Ten artykuł to kompletny przewodnik, który przeprowadzi Cię przez proces likwidacji szkody z OC krok po kroku.
To, co zrobisz bezpośrednio na miejscu zdarzenia, ma istotne znaczenie dla całego procesu likwidacji szkody. Gdy emocje opadną, skup się na zabezpieczeniu dowodów.
Jeśli w zdarzeniu drogowym nikt nie ucierpiał, a sprawca kolizji jest znany i zgadza się co do swojej winy, najprostszym rozwiązaniem jest spisać oświadczenie sprawcy kolizji. To dokument, który zastępuje notatkę policyjną i stanowi podstawę, by ubiegać się o odszkodowanie. Policję należy wezwać obligatoryjnie, gdy są ranni lub zabici, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku lub gdy istnieje podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu.
Prawidłowo sporządzone oświadczenie sprawcy powinno zawierać:
Pamiętaj o zrobieniu zdjęć uszkodzeń obu pojazdów oraz ogólnego planu miejsca zdarzenia. To cenny materiał dowodowy.
Gdy masz już komplet dokumentów, kolejnym etapem likwidacji szkody jest jej zgłoszenie. Jako osoba poszkodowana, masz kilka możliwości, aby zgłosić szkodę z OC sprawcy.
Szkodę możesz zgłosić na dwa główne sposoby:
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 442¹), roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowana osoba dowiedziała się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jeśli szkoda wynikła z przestępstwa (np. wypadku ze skutkiem śmiertelnym), termin ten wydłuża się do 20 lat. Mimo to, szkodę należy zgłosić jak najszybciej, aby przyspieszyć proces likwidacji szkody z OC.
Po zgłoszeniu szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, rusza machina proceduralna.
Można to opisać w kilku kolejnych krokach:
Likwidacja szkody z OC sprawcy to proces uregulowany prawnie. Kluczowe znaczenie ma Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 tej ustawy:
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.
Istnieją jednak wyjątki. Jeśli w ciągu 30 dni wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności lub wysokości odszkodowania było niemożliwe, wypłata odszkodowania z OC sprawcy powinna nastąpić w ciągu 14 dni od dnia, w którym wyjaśnienie tych okoliczności stało się możliwe, jednak nie później niż 90 dni od dnia zgłoszenia. Niespełnienie tych terminów może skutkować naliczeniem odsetek za zwłokę.
Czasami ubezpieczyciel może orzec szkodę całkowitą. W przypadku szkody z ubezpieczenia OC sprawcy, ma to miejsce wtedy, gdy koszt naprawy przekracza 100% wartości rynkowej pojazdu sprzed szkody. W takiej sytuacji odszkodowanie z OC sprawcy będzie równe wartości pojazdu sprzed zdarzenia, pomniejszonej o wartość pozostałości (wraku).
Niestety, zdarza się, że wycena jest zaniżona. Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ubezpieczyciela, masz pełne prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. W piśmie należy precyzyjnie uzasadnić swoje stanowisko, np. załączając wycenę niezależnego rzeczoznawcy lub faktury za części. Jeśli odwołanie nie przyniesie skutku, kolejnym krokiem może być zwrócenie się o pomoc do Rzecznika Finansowego lub skierowanie sprawy na drogę sądową.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). To instytucja, która wypłaca odszkodowanie, gdy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia (w przypadku szkód na osobie) lub nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC. Szkodę należy zgłosić za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które przekaże sprawę do UFG.
Likwidacja szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku nie musi być skomplikowana. Pamiętaj o kluczowych zasadach:
Prawidłowo przeprowadzony proces likwidacji szkody pozwala w pełni uzyskać odszkodowanie i zminimalizować negatywne skutki nieprzyjemnego zdarzenia na drodze.