Jeszcze do niedawna rodzice poniekąd byli przymuszani do wykupienia polisy ubezpieczeniowej dla dziecka w szkole lub w przedszkolu. O tym fakcie informowani byli na ogół na pierwszym zebraniu. Pedagodzy przestawiali ofertę TU i rodzice musieli zapłacić odpowiednią składkę. Koniec kropka. Nie mieli oni tej świadomości, że mają prawo wyrazić sprzeciw, ponieważ nie ma żadnych przepisów, które narzucałyby udział w takim grupowym ubezpieczeniu dla klasy. Dzisiaj czasy się zmieniły. Prawie każdy rodzic wie, że ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Szkoły nie mają prawa rodzicom nic narzucać. Dorośli sami podejmują wybór odnośnie ubezpieczenia dziecka – czy chcą tego dokonać, czy też nie. Zanim ktoś jednak pomyśli o oszczędnościach, należy sprawdzić, co tak naprawdę daje polisa ubezpieczeniowa.
Ubezpieczenie szkolne to tak naprawdę ochrona dla dziecka na każdym kroku na wypadek wystąpienia różnych sytuacji.
Wystarczy powiedzieć o nagłych chorobach i kontuzjach, które mogą dotknąć dziecko. Mając polisę można zapewnić sobie tak naprawdę zwrot kosztów związanych z hospitalizacją. W ten sposób zyskuje się środki finansowe, które będą w stanie wesprzeć proces powrotu do pełnej sprawności (rehabilitacja). Rodzice nie będą musieli zamartwiać się tym skąd wziąć pieniądze, ponieważ odpowiednia ochrona od ubezpieczyciela będzie w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie.
Polisa szkolna jest tak naprawdę w stanie sprawić, że dzieci w sposób bezpieczny i kontrolowany będą mogły poznać otaczający je świat. Będą one chętnie podejmować się nowych wyzwań, które czekają na nich na każdym kroku. Pedagodzy chętnie zabierają dzieci na różne wycieczki, np. w góry, nad morze. Nigdy nie można być pewnym tego, czy podczas takich eskapad nie dojdzie do sytuacji zagrażających życiu dziecka. Z drugiej strony żaden rodzic nie może trzymać swojego dziecka “pod kloszem”, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Z taką polisą ubezpieczeniową odkrywanie świata przez dzieci nie będzie stanowiło już takiego wyzwania i pozwoli spać spokojnie każdego dnia.
Wybór polis szkolnych jest spory. Różnią się one wysokością składki i zakresem ochrony. W podstawowej wersji można liczyć na zabezpieczenie zdrowia i życia dziecka. W licznych przypadkach można liczyć na wypłatę odszkodowania, jeżeli dojdzie do uszkodzenia:
Wśród najczęściej spotykanych urazów są te, które dotyczą uszkodzeń związanych z kończynami, czyli złamania rąk i nóg. Do takich sytuacji bardzo często dochodzi, np. podczas zajęć z wychowania fizycznego. Jeżeli złamanie zalicza się do bardzo skomplikowanych, to z reguły potrzebna będzie odpowiednia rehabilitacja, która pomoże powrócić do pełnej sprawności. Zabiegi rehabilitacyjne z NFZ dostępne są na ogół z bardzo odległymi terminami. Mając środki finansowe z ubezpieczenia, będzie można postarać się dla dziecka nawet o prywatną rehabilitację, która szybciej będzie w stanie przynieść oczekiwane efekty.
Wielu rodziców nie ma nawet świadomości, że ich dziecko, które posiada ubezpieczenie szkolne, ma zapewnioną ochronę przez cały rok. Równe dwanaście miesięcy. Co prawda, mówi się o polisie szkolnej, jednak nawet w okresie letnim, kiedy dzieci mają wolne od lekcji, również są objęte zakresem ochrony. Ubezpieczenie działa przez 24h, siedem dni w tygodniu. Obowiązuje ono nie tylko na terenie szkoły/przedszkola, ale także poza nią. Przykład: dziecko popołudniami uczęszcza na zajęcia sportowe. W trakcie ich trwania dziecko złamał nogę. Mając odpowiednią dokumentację, zawsze będzie można postarać się o wypłatę odszkodowania z tytuły ubezpieczenia. Jak więc widać, dziecko objęte jest ochroną na każdym kroku.
Co należy wziąć pod uwagę, chcąc zapewnić swojemu dziecku najlepsze ubezpieczenie? Oto główne kryteria, które należy sprawdzić:
Zakup odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej nie jest konieczny. Jednak wielu rodziców przekonało się już, że nie warto było na tym oszczędzać. Dobra ochrona finansowa to ogromna zaleta, którą będzie można wykorzystać w wielu sytuacjach.