Jazda na jednośladzie to ogromna przyjemność i możliwość spędzania aktywnie czasu, również na łonie natury. Wybierając się na przejażdżkę rowerową, należy odpowiednio zadbać o swój komfort oraz bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy planujemy weekendową wycieczkę, trening kolarski, ekstremalną jazdę na górskich singletrackach czy jedynie codzienne dojazdy do pracy- z pewnością przyda nam się kask rowerowy. Wysokiej jakości kask to kluczowy element wyposażenia, stąd warto zwrócić szczególną uwagę na jego wybór. Jaki kask rowerowy wybrać, aby sprostał naszym oczekiwaniom?
Ludzka czaszka mieści w sobie jeden z najważniejszych organów, czyli mózg. To właśnie on odgrywa kluczową rolę w prawidłowym działaniu każdego organizmu. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo głowy, należy koniecznie używać kasku. Jazda na rowerze w kasku ogranicza ryzyko poważnych urazów głowy, będących zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Rowerzyści niezależnie od szybkości swojej jazdy narażeni są na wszelakiego typu wypadki. Zniszczona nawierzchnia, wysoki krawężnik, mokra droga, czy nagłe wtargnięcie zwierzęcia lub dziecka pod koła roweru- czynniki te mogą doprowadzić do utraty panowania nad jednośladem i upadku. Warto pamiętać, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do kolizji. Niezależnie od stylu jazdy, wieku, doświadczenia- niepożądany incydent może przytrafić się każdemu. Właśnie dlatego warto zainwestować w kask, dzięki czemu uchronimy się od tragicznych w skutkach zdarzeń, które mogą skończyć się poważnymi obrażeniami, a niekiedy śmiercią. Chcąc zapewnić sobie jeszcze lepszą ochronę, warto zdecydować się na ubezpieczenie rowerzysty. Dzięki niej, w razie wypadku lub kolizji to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu i zapłaci nam koszty leczenia w przypadku zdarzeń objętych ochroną w ramach polisy
Czy istnieje w naszym kraju obowiązek noszenia kasku podczas jazdy na rowerze? Nie, polskie prawo o ruchu drogowym nie narzuca nam takiego obowiązku, zarówno jeśli chodzi o osoby dorosłe, jak i dzieci. Pomimo tego, wciąż toczone są gorące dyskusje dotyczące właśnie tego tematu. Pomimo braku przepisów, nie zapominajmy o korzystaniu z kasku. Jego koszt jest niski, a może ochronić nasz cenny mózg od poważnych uszkodzeń, często tych nieodwracalnych. A jak wyglądają przepisy na świecie? Tylko w niektórych krajach istnieje ścisły obowiązek noszenia kasku podczas jazdy na rowerze.
Obowiązek noszenia kasku przez dzieci i dorosłych panuje w:
W niektórych krajach istnieje obowiązek noszenia kasku podczas jazdy na rowerze przez dzieci. Mowa tutaj np. o Szwecji, Estonii, Austrii czy Chorwacji.
Kask rowerowy powinien być dobrany do rodzaju jednośladu oraz stylu naszej jazdy. Producenci oferują nam między innymi kaski na rowery miejskie. Wybierać możemy spośród wielu ich kształtów oraz konstrukcji. Są to między innymi popularne “orzeszki”, jak i sportowe modele. Kask do jazdy codziennej musi być dostosowany do pozycji, w jakiej zwykle poruszamy się na rowerze. Kask na rower miejski powinien być wytrzymały, lekki i wygodny. Kolejnym rodzajem są kaski MTB, czyli te dedykowane rowerzystom terenowym. Idealnie sprawdzają się do jazdy po górskich i leśnych szlakach. Charakteryzuje je masywniejsza konstrukcja i zabudowane boki. Ponadto posiadają daszek ochraniający przed gałęziami i promieniowaniem słonecznym. Modele w wersji Enduro mają bardziej wzmocnioną część potyliczną, natomiast w wersji Full Face posiadają przedni panel ochraniający szczękę oraz miejsce na gogle. Swoim wyglądem przypominają kaski motocyklowe. Kolejnym rodzajem kasków są modele szosowe, jak sama nazwa mówi- dedykowane kolarzom szosowym. To produkty dobrze wentylowane, mocne, lekkie, zazwyczaj bez daszku. Wyróżniają się aerodynamicznymi kształtami. Na rynku znajdziemy też modele z zamykaną osłoną przeciwdeszczową.
Odpowiednio dobrany kask rowerowy, musi sprostać wszystkim naszym oczekiwaniom. Liczy się przede wszystkim skuteczna ochrona głowy oraz komfort podczas jazdy. Niewłaściwie dobrany kask może nagle spaść, czy też sprawiać nam dyskomfort. Za ciasny kask może przyczynić się do nadmiernego ucisku i bólu głowy. Warto z tego względu sięgnąć po model dający możliwość regulacji. Na rynku znajdziemy kaski dedykowane kobietom, mężczyznom, jak i dzieciom.
Jaki kask rowerowy będzie najlepszy? Wybierając kask, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego idealne dopasowanie do obwodu głowy. Wybrany model nie może być ani za luźny, ani za ciasny, gdyż wtedy nie spełni swojej roli. Nie bez znaczenia jest jego materiał wykonania. Powinien być wytrzymały, aby skutecznie ochronił głowę w chwili upadku. Dobry kask musi być lekki, co zwiększy nasz komfort jazdy, zwłaszcza na dłuższych dystansach. Istotnym aspektem jest też liczna oraz rozmieszczenie otworów wentylacyjnych. Zadaniem ich jest odprowadzenie ciepła oraz dopływ świeżego powietrza do wnętrza kasku. Otwory chronią przed przegrzaniem i pomagają w zachowaniu optymalnej temperatury głowy.
Do pomiaru przyda nam się centymetr albo miara krawiecka. Obejmujemy nią głowę swobodnie, tak, żeby nie było ucisku na skórze. Co ważne, miara powinna być przeprowadzona ok. 1-2 cm nad linią brwi i przebiegać tuż nad uszami. Odczytujemy obwód głowy i dopasowujemy odpowiedni rozmiar kasku. Kask może wydawać się na początku za ciasny, aczkolwiek po pewnym czasie wkładki wewnętrzne dostosują się do indywidualnego kształtu głowy. W przypadku noszenia kasku z czapką należy dodać do uzyskanego wyniku co najmniej 1 cm.
Inwestując w kask, należy wybrać model posiadający odpowiednie certyfikaty i spełniający normy bezpieczeństwa. Najlepiej wybrać produkt od znanego i cenionego producenta z wymaganymi atestami. Wszystkie kaski oferowane na terenie UE muszą posiadać certyfikat CE EN 1078 (norma określająca wymagania ochrony i ergonomii dla kasków). W przypadku produktów wytwarzanych w krajach niemieckich kaski posiadają również certyfikat TÜV GS (Geprüfte Sicherheit czyli “sprawdzone bezpieczeństwo” w laboratorium TÜV Rheinland).
MIPS (ang. Multi-directional Impact Protection System), jest to zaawansowana, wielokierunkowa ochrona głowy przed uderzeniami bocznymi oraz ukośnymi. Składa się z 2 warstw, w tym z jednej ruchomej. Zadaniem systemu MIPS jest redukcja sił rotacyjnych, które powstają podczas uderzenia głowy w chwili upadku. Technologia ta wykorzystywana jest w wielu kaskach, nie tylko w tych rowerowych. Dzięki niej można ochronić głowę przed urazami mózgu.
Odpowiedni kask rowerowy to taki, który spełnia wszystkie wymagane kryteria bezpieczeństwa, jest komfortowy i perfekcyjnie dopasowany do głowy rowerzysty.