TUZ Ubezpieczenia może pochwalić się kolejnym prestiżowym wyróżnieniem – Godłem „Teraz Polska”.
03-06-2025
Obydwa flagowe produkty TUZ Ubezpieczenia z Godłem „Teraz Polska” – najnowsze wyróżnienie dla Autocasco All Risks
TUZ Ubezpieczenia może pochwalić się kolejnym prestiżowym wyróżnieniem – Godłem „Teraz Polska”.
06-05-2025
Zmiana w składzie Zarządu TUZ Ubezpieczenia
Z dniem 5 maja 2025 roku Anna Kowalska zrezygnowała z pełnienia funkcji Członkini Zarządu TUZ Ubezpieczenia.
Z TUZ Ubezpieczenia związana była od 2016 roku, pełniąc m.in. funkcję dyrektorki Departamentu Zarządzania Ryzykiem. Od maja 2023 roku, jako Członkini Zarządu TUZ Ubezpieczenia oraz Partner Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji, odpowiadała za obszar ubezpieczeń detalicznych.
– Nie planujemy powoływania nowej osoby na miejsce pani Anny. Zarząd będzie kontynuował działalność w trzyosobowym składzie – mówi Jarosław Matusiewicz, prezes zarządu TUZ Ubezpieczenia i Partner Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji.
16-04-2025
Nowe udogodnienie w TUZ Ubezpieczenia: Gwarancje wadialne dostępne online!
Od kwietnia agenci i agentki TUZ Ubezpieczenia mogą jeszcze łatwiej pomagać swoim klientom w uzyskaniu gwarancji zapłaty wadium.
17-03-2025
Rusza wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich.
17 marca startuje wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oferowanych przez TUZ Ubezpieczenia.
14-03-2025
Zmiany na lepsze w ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych
TUZ Ubezpieczenia ogłasza wprowadzenie istotnych usprawnień w ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych, które mają na celu jeszcze lepsze dostosowanie produktów do potrzeb współczesnych kierowców.
03-03-2025
Nowość w ofercie TUZ Ubezpieczenia – ubezpieczenie maszyn i sprzętu budowlanego!
Z przyjemnością informujemy, że wprowadziliśmy do naszej oferty nowe ubezpieczenie dedykowane przedsiębiorcom z branży budowlanej.
19-02-2025
Ulepszony Pakiet „Bezpieczny Przedsiębiorca Plus”
TUZ Ubezpieczenia z dumą informuje o wprowadzeniu na rynek ulepszonego Pakietu „Bezpieczny Przedsiębiorca Plus”.
10-02-2025
Taryfikator mandatów 2025 a ubezpieczenie OC samochodu
Nadchodzący 2025 rok to kolejne zmiany, jeżeli chodzi o obowiązujące przepisy prawa. W tym także te, które odnoszą się do kierowców, którzy muszą uważać nie tylko jeżeli chodzi o prędkość, pasy, czy też rozmowy przez telefon w trakcie jazdy.
Prawo i przepisy
15-01-2025
Podatek od spadków i darowizn 2025 – co warto wiedzieć
Podatek od spadków i darowizn to obowiązek, który dotyczy osób nabywających majątek w drodze dziedziczenia bądź darowizny.
Prawo i przepisy
13-01-2025
Jazda rowerem po alkoholu. Jakie kary grożą w 2025 roku
Rower to jeden z coraz częściej wybieranych środków transportu w Polsce – wykorzystywany zarówno do codziennych dojazdów do pracy, jak i dla przyjemności.
Prawo i przepisy
11-01-2025
Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC samochodu od 2025 roku.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczy osób fizycznych, jak i przedsiębiorców prowadzących działalności gospodarcze i spółki.
Prawo i przepisy
07-11-2024
“Bezpieczny Dom” znowu na podium!
To już po raz z rzędu - Ubezpieczenie domu i mieszkania "Bezpieczny Dom", od TUZ Ubezpieczenia - znalazło się na podium w rankingach Rzeczpospolitej.
08-10-2024
Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne?
Wypowiedzenie umowy pozwala zakończyć stosunek najmu z woli jednej ze stron - najemcy lub wynajmującego. Aby taki dokument okazał się skuteczny i ważny w świetle prawa, musi zawierać określone elementy. Warto pamiętać również, że nie w każdych okolicznościach dopuszcza się jednostronne rozwiązanie stosunku najmu. Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne?
Czym jest umowa najmu?
Większość osób umowę najmu kojarzy przede wszystkim z wynajmem mieszkania lub pokoju. Tymczasem zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, taka umowa może dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych, na przykład pojazdu. Co do zasady, zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy oznaczoną rzecz na czas określony lub nieokreślony. Natomiast najemca ma obowiązek płacić za najem ustaloną wcześniej stawkę czynszu. Co ciekawe, umowa najmu nie musi przyjmować formy pisemnej, jeśli jest zawierana na okres krótszy niż jeden rok. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki. Jednym z nich jest najem okazjonalny, który wiąże się z wieloma dodatkowymi formalnościami, w tym z koniecznością sporządzenia jednego z dokumentów w formie oświadczenia notarialnego.
Jak wypowiedzieć umowę najmu?
Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne, powiedzmy sobie nieco więcej na temat zasad wypowiadania tego typu umów. Najem może zostać zawarty na czas określony lub nieokreślony. W pierwszym przypadku umowa wygasa po upływie terminu, na jaki została zawarta. Można też rozwiązać ją przed tą datą, jednak wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach. Natomiast wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas nieokreślony jest dopuszczalne w każdym czasie, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Okres ten uzależniony jest od częstotliwości zapłaty czynszu i może wynosić:
3 miesiące, kiedy płatności następują co miesiąc lub w dłuższych odstępach,
3 dni, kiedy płatności następują w odstępach krótszych niż jeden miesiąc.
Zasadniczo, wypowiedzenie umowy najmu wymaga zachowania formy pisemnej oświadczenia pod rygorem nieważności. Poza tym pismo musi zawierać także szereg niezbędnych elementów formalnych. Wymieniamy wśród nich:
datę sporządzenia dokumentu,
miejsce sporządzenia dokumentu,
dane osobowe stron - najemcy i wynajmującego,
podstawę prawną wypowiedzenia umowy najmu, np. konkretny zapis umowy, konkretny artykuł Kodeksu cywilnego,
oświadczenie o wypowiedzeniu umowy,
oznaczenie przedmiotu umowy najmu,
termin wypowiedzenia umowy,
przyczynę wypowiedzenia umowy - kiedy uzasadnienie jest wymagane,
podpis strony, która składa wypowiedzenie umowy.
Już w tym miejscu warto zaznaczyć, kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne nawet, jeśli zostanie przygotowane na piśmie według opisanego wyżej schematu. Dokument musi bowiem zostać dostarczony drugiej stronie stosunku najmu w taki sposób, aby mogła ona zapoznać się z jego treścią. Istnieją zatem dwa rozwiązania:
wypowiedzenie można dostarczyć osobiście, uzyskując przy tym potwierdzenie odbioru dokumentu na osobnej kopii;
wypowiedzenie można wysłać pocztą - listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Kiedy wypowiedzenie umowy najmu może okazać się bezskuteczne?
Pierwsza sytuacja, w której wypowiedzenie umowy najmu może okazać się bezskuteczne, czyli niewywołujące żadnych skutków prawnych, to niezachowanie odpowiedniej formy - formy pisemnej wypowiedzenia - oraz pominięcie istotnych elementów formalnych, jakie powinien zawierać taki dokument. Wypowiedzenie nie wywoła skutku w postaci rozwiązania umowy również wtedy, kiedy nie zostanie odpowiednio doręczone drugiej stronie oraz w sytuacji, kiedy nie zawiera uzasadnienia, co dotyczy jednak wyłącznie umów zawartych na czas określony. Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne, choć dopełniono wszystkich opisanych wcześniej formalności? Duże znaczenie dla ważności wypowiedzenia umowy mają również okoliczności i stosowane w danej sytuacji przepisy. Chcąc wypowiedzieć umowę, trzeba zapoznać się dokładnie zarówno z jej zapisami, jak i z przepisami ogólnymi, które znajdują tutaj zastosowanie (Kodeks cywilny art. 659-680).
Zasadniczo, umowa najmu zawarta na czas nieokreślony może zostać rozwiązana bez uzasadnienia w dowolnym terminie, z zachowaniem obowiązującego okresu wypowiedzenia. Natomiast umowę zawartą na czas określony wolno jest zakończyć przed upływem terminu, na jaki została ona zawarta tylko w sytuacjach przewidzianych w treści samej umowy lub w przepisach Kodeksu cywilnego. Wypowiedzenie najmu na czas określony bez podania przyczyny jest wypowiedzeniem nieważnym w świetle prawa.
Najczęściej podstawą wypowiedzenia umowy najmu przed terminem bywa
używanie lokalu w sposób sprzeczny z umową,
używanie lokalu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,
zaleganie z zapłatą czynszu za okres co najmniej dwóch miesięcy,
niszczenie lub zaniedbywanie przedmiotu umowy,
podnajmowanie przedmiotu umowy bez zgody wynajmującego,
uciążliwe zachowanie najemcy, uniemożliwiające normalne korzystanie z lokali sąsiednich (tak zwane zakłócanie miru domowego).
Warto podkreślić, że aby wypowiedzenie umowy z powodu zaległości czynszowych miało moc prawną, wynajmujący musi uprzedzić najemcę o konsekwencjach braku płatności, a także wyznaczyć mu nowy, miesięczny termin na uregulowanie długu. Wypowiedzenie złożone bez dopełnienia tych formalności będzie bezskuteczne. Należy wiedzieć, że również najemcy przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy najmu - nawet ze skutkiem natychmiastowym. Dotyczy to sytuacji, kiedy stan lokalu uniemożliwia jego użytkowanie lub zagraża zdrowiu/życiu lokatora. Wcześniej jednak najemca powinien wezwać właściciela lokalu do usunięcia wad mieszkania w odpowiednim terminie.
Co zrobić, jeśli wypowiedzenie umowy najmu okaże się bezskuteczne?
Prawidłowo złożone wypowiedzenie umowy najmu powinno zobowiązywać najemcę do opuszczenia i opróżnienia lokalu oraz wydania go wynajmującemu w stanie niepogorszonym. W praktyce właściciele mieszkań dosyć często zmagają się z nieuczciwymi lokatorami, którzy pomimo otrzymania uzasadnionego wypowiedzenia umowy na piśmie, nie chcą opuścić lokalu i zajmują go wbrew prawu. Co można zrobić w sytuacji, kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne? W przypadku problemów z rozwiązaniem umowy najmu, ale i już w momencie zawarcia takiej umowy, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania, które pozwoli zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami materialnymi. Natomiast lokatorowi, który uporczywie odmawia opuszczenia mieszkania, należy przypomnieć o jego obowiązkach, określonych w artykule 675 Kodeksu cywilnego. Właściciel mieszkania powinien formalnie (na piśmie) wezwać najemcę do opuszczenia i opróżnienia lokalu pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Należy wiedzieć jednak, że procedura eksmisji jest bardzo czasochłonna, dlatego w celu zabezpieczenia się przed takimi sytuacjami, wynajmujący powinien zawierać z najemcami umowy najmu okazjonalnego, które chronią właścicieli nieruchomości i upraszczają cały proces postępowania eksmisyjnego.
Podsumowując, wypowiedzenie umowy najmu może okazać się bezskuteczne, gdy jest złożone bez odpowiedniej podstawy prawnej, bez zachowania wymaganej formy oraz gdy brakuje w nim wymaganych elementów formalnych. Należy pamiętać także, że dokument powinien trafić bezpośrednio do drugiej strony stosunku najmu, dlatego trzeba wręczyć go osobiście lub przesłać listem poleconym.
Nieruchomości ,
Prawo i przepisy
25-09-2024
Pogryzienie przez psa – jak sobie poradzić z taką sytuacją?
Pogryzienie przez psa to bardzo przykra sytuacja, która może wywołać szok, a także poważne reperkusje zdrowotne i prawne. Pomimo że znaczna większość psów to zwierzęta przyjazne i towarzyskie, to incydenty związane z agresją wciąż się zdarzają. W takiej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, jak zareagować oraz co zrobić w pierwszej kolejności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat incydentów dotyczących pogryzień przez psy, to zapraszamy do lektury.
Jakie kroki należy podjąć natychmiast po pogryzieniu przez psa?
Po pogryzieniu przez psa najważniejsze jest zadbanie o swoje zdrowie. Musimy jak najszybciej ocenić stan rany, niezależnie od tego, czy jest to niewielkie zadrapanie, czy głębsze ugryzienie. W przypadku poważnych ran, silnego krwawienia oraz uszkodzenia mięśni lub kości obligatoryjna jest jak najszybsza pomoc medyczna. Ranę trzeba przemyć wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie niechciane zanieczyszczenia, a następnie założyć czysty opatrunek, który zabezpieczy miejsce przed dalszym zakażeniem. Istotne jest również, żebyśmy jak najszybciej skontaktowali się z lekarzem, który oceni stan rany i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętajmy o tym, że istotne jest, aby uzyskać informacje na temat psa, który nas zaatakował. Musimy przede wszystkim dowiedzieć się, czy zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli właściciel psa jest obecny, powinniśmy poprosić go o dane kontaktowe i dokumentację szczepień zwierzęcia. W przypadku, kiedy to nie można ustalić właściciela psa lub jeśli pies jest bezdomny, trzeba zgłosić zdarzenie do odpowiednich służb.
Jakie są możliwe konsekwencje zdrowotne pogryzienia przez psa?
Pogryzienie przez psa może prowadzić do wielu reperkusji zdrowotnych, dlatego pod żadnym pozorem nie możemy go bagatelizować. Najczęstszymi komplikacjami są zakażenia bakteryjne. Jama ustna psa jest pełna bakterii, które mogą przedostać się do rany, powodując niepożądaną infekcję. Objawy zakażenia obejmują zazwyczaj mocne zaczerwienienie, obrzęk, ból, ropienie, a nawet gorączkę. W niektórych przypadkach zakażenie prowadzi nawet do sepsy, dlatego ważna jest szybka konsultacja z lekarzem. Dosyć poważnym zagrożeniem jest też ryzyko zarażenia się wścieklizną, szczególnie jeśli nie można ustalić, czy pies był szczepiony. Wścieklizna to wirusowa choroba, która jest śmiertelna, jeśli nie zostanie podjęte natychmiastowe leczenie. W przypadku ugryzienia przez nieznane zwierzę, lekarz może zarekomendować serię zastrzyków przeciwko wściekliźnie.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że pogryzienie przez psa może prowadzić do poważnych urazów fizycznych. Dosyć często zdarza się chociażby uszkodzenie mięśni, ścięgien, a nawet kości. W niektórych przypadkach obligatoryjne jest przeprowadzenie operacji naprawczych bądź kompleksowej rehabilitacji, aby przywrócić pełną sprawność. Nie zapominajmy o tym, że pogryzienie przez psa może mieć również konsekwencje psychiczne. Osoba, która doświadczyła takiego zdarzenia, nierzadko odczuwa lęk przed psami i cierpi na stres pourazowy.
Jakie przepisy prawne regulują kwestie odpowiedzialności za pogryzienie przez psa?
Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa jest regulowana przez przepisy prawa cywilnego oraz karnego. W naszym kraju właściciel psa ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez jego zwierzę, niezależnie od tego, czy pies był wcześniej agresywny, czy też incydent był wynikiem zaniedbania właściciela. Odpowiedzialność ta obejmuje zarówno wszystkie koszty leczenia, jak i odszkodowanie za doznane cierpienie fizyczne oraz psychiczne. Kodeks karny przewiduje sankcje dla właścicieli, którzy doprowadzili do sytuacji, w której ich pies zaatakował osobę trzecią. W sytuacji, kiedy to pogryzienie jest wynikiem rażącego zaniedbania, np. puszczenia psa bez smyczy lub kagańca w miejscu publicznym, właściciel może zostać ukarany grzywną do 1000 złotych, ograniczeniem wolności bądź naganą. W większości przypadków właściciele nie ponoszą jednak większych konsekwencji, ponieważ pogryzienia często zdarzają się losowo i nie wynikają z pomyłek osób posiadających zwierzę.
Jakie prawa przysługują osobie pogryzionej?
Osoba, która została pogryziona przez psa, ma prawo do otrzymania odszkodowania za poniesione szkody. Obejmuje to zarówno koszty leczenia, rehabilitacji, jak i wszelkie inne koszty związane z urazem, do których zaliczamy chociażby utratę dochodu wynikającą z niezdolności do pracy. Co więcej, osoba poszkodowana ma prawo do zadośćuczynienia za doznane cierpienie fizyczne i psychiczne. Pamiętajmy o tym, że odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki pogryzienia przez psa można co do zasady dochodzić przez upływem terminu 3 lat od dnia pogryzienia. Aby ubiegać się o zadośćuczynienie, niezwykle ważne jest gromadzenie dokumentacji medycznej związanej z urazami doznanymi na skutek pogryzienia. Dzięki temu poszkodowana osoba będzie miała znacznie większe szanse na uzyskanie finansowej rekompensaty.
W przypadku pogryzienia przez psa, który nie został odpowiednio zabezpieczony przez właściciela, osoba poszkodowana może zgłosić sprawę na policję. W takiej sytuacji właściciel psa zostanie ukarany za naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) może pokrywać koszty leczenia w przypadku pogryzienia przez psa, dlatego jest mocno polecane. Ubezpieczenie NNW jest świetną formą ochrony, która zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji, kiedy to osoba ubezpieczona dozna obrażeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W przypadku pogryzienia przez psa poszkodowany jak najbardziej może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu NNW, o ile zdarzenie spełnia warunki określone w polisie. Aby uzyskać wsparcie finansowe, niezbędne jest doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie NNW nie obejmuje jednak strat materialnych związanych z nieszczęśliwym wypadkiem z tytułu utraty, uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy osobistych.
💡 Przeczytaj także: Oparzenie 2 stopnia u dziecka – jak rozpoznawać i zapobiegać?
Czy można ubiegać się o odszkodowanie po pogryzieniu przez psa?
Osoba, która została pogryziona przez psa, jak najbardziej może ubiegać się o odszkodowanie. Proces ten polega na zgłoszeniu roszczenia do właściciela psa albo jego ubezpieczyciela, jeżeli posiada on wykupione odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). W ramach odszkodowania można domagać się zwrotu wszystkich kosztów leczenia, rehabilitacji, a także zadośćuczynienia za doznane cierpienia i traumę. W niektórych przypadkach, kiedy to właściciel psa nie poczuwa się do winy i nie chce dobrowolnie wypłacić odszkodowania, konieczne może być skierowanie sprawy do sądu. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w zebraniu odpowiednich dowodów i przygotowaniu pozwu. Miejmy na uwadze to, że odszkodowanie może obejmować zarówno straty materialne, jak i niematerialne. Do strat materialnych zalicza się głównie koszty leczenia, utracone dochody, a także ewentualne koszty dalszej rehabilitacji. Straty niematerialne to z kolei cierpienie fizyczne i psychiczne, które jest naturalne po tak traumatycznym wydarzeniu, jak atak zwierzęcia.
Prawo i przepisy ,
Zdrowie i OC w życiu
22-05-2024
Ile Kosztuje Prawo Jazdy w 2024 roku? Kompletny Przewodnik
Chyba można śmiało powiedzieć, że dzisiaj trudno obyć się bez prawa jazdy. Tzn. nadal można korzystać z usług komunikacji miejskiej, krajowej i międzynarodowej, ale mając prawo jazdy, zyskuje się większą mobilność. To nowe możliwości, które pozwalają dokonać wielu wspaniałych rzeczy. Chcąc przystąpić do kursu i egzaminu na prawo jazdy, warto zapoznać się z kosztami, które są z tym związane.
Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?
Rodzice, którzy przygotowują swoje dziecko do kursu na kategorię B, mogą być nie lada zaskoczeni. Bowiem za "ich czasów" za taką naukę należało zapłacić ok.1500 do 2000 złotych. Czasy się jednak zmieniły i każdy ma świadomość tego, że koszta idą do góry. Aktualnie za sam kurs należy zapłacić od 2600 zł do nawet 3900 zł. Najdrożej jest w miastach wojewódzkich. Króluje w tym Warszawa, ale chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jest tam naprawdę drogo.
Taka suma wydawać się może ogromna, ale ośrodki szkoleniowe dla kierowców z reguły idą wszystkim na rękę i wyrażają oni zgodę na to, aby zapłacić za wszystko w ratach. Takie sumy są znacznie dogodniejsze, dzięki czemu ze spokojem będzie można przystąpić do kursu na kategorię B.
Przy okazji należy wspomnieć także o jazdach doszkalających, które wielu adeptów "dobiera" sobie przed egzaminem, ponieważ godziny ze standardowego pakietu nie są dla nich wystarczające. W takim przypadku za godzinę jazdy można zapłacić ok. 100 złotych.
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E?
Kategoria B jest tak naprawdę pierwszym krokiem, który pozwala zdobyć nowe umiejętności. Nie brakuje osób, które idą jeszcze dalej, chcąc zdobyć kolejne uprawnienia, które mogą przydać się na ścieżce zawodowej. Decydując się oni na kategorię C+E. Na prowadzenie jakich pojazdów będzie można sobie w tym przypadku pozwolić? Kierowcy mający kategorię C mają prawo do tego, aby prowadzić pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także zespołu pojazdów z lekką przyczepą do 750 kg. Jeżeli ktoś chciałby jednak jeździć tirem (właściwie mówi się pojazdem z naczepą), musi postarać się o kategorię C+E.
Średnia cena za taki kurs wynosi 4280 złotych. W pakiecie otrzymuje się 25 godzin ćwiczeń praktycznych, które odbywają się na ulicy oraz specjalnie do tego przystosowanym placu manewrowym. Jeżeli ktoś nie posiada kategorii C, nie może przystąpić do kursu i egzaminu państwowego na C+E.
Jakie są całkowite koszty uzyskania prawa jazdy?
Pomimo tego, że cena kursu może przyprawiać wszystkich o lekki szok, to nie należy z tego rezygnować. Należy podejść do tego jako do inwestycji, która z czasem się zwróci. Szczególnie jeżeli ktoś postanowi zostać kierowcą zawodowym.
Oprócz tego, że trzeba zapłacić za sam kurs, który w każdym przypadku obejmuje określoną ilość godzi teoretycznych i praktycznych, to należy mieć świadomość także odnośnie innych kosztów. Zalicza się do nich:
badanie lekarskie i psychologiczne - w przypadku kategorii B obydwa te rodzaje badań wykonuje się za jednym razem i płaci się za nie maksymalnie do 200 zł. Zawodowi kierowcy mają osobno te dwa typy badań. Za same badania lekarskie płaci się z reguły 200 zł. Wizyta u psychologa to koszt kolejnych 150 zł;
opłata za egzamin państwowy - ceny za kurs idą w górę, ale i za same egzaminy także. W przypadku kategorii B za egzamin teoretyczny płaci się 50 zł. Część praktyczna - 200 zł. Zdając na kategorię C+E płaci się w 2024 roku 245 złotych. Nie ma egzaminu teoretycznego, który obowiązuje z kolei przy samej kategorii C. Jeżeli egzamin na C+E zakończy się pozytywnie, należy liczyć się z kosztami związanymi z wymianą prawa jazdy (100,50 złotych, tyle samo płaci się za wydanie prawa jazdy w przypadku innych kategorii);
zdjęcie do prawa jazdy - ok. 30 złotych.
Kwoty są ogromne i wiele osób na pewno nie będzie tryskać optymizmem. Można jednak pomyśleć o płatnościach ratalnych. Kurs można sfinansować biorąc kredyt w banku lub też uzgadniając tą kwestię z ośrodkiem szkolenia kierowców. Praktycznie każda szkoła jest w stanie zapewnić swoim kursantom dogodne firmy finansowania.
Dodatkowe opłaty związane z egzaminem na prawo jazdy
Mówiąc o dodatkowych kosztach, należy także wspomnieć po raz kolejny o dodatkowych godzinach jazd. Wiele osób z pewnością będzie szukać oszczędności, ale 30 h jazdy (w przypadku kategorii B, 25 h C+E) nie są wystarczające na to, aby opanować wszystkie umiejętności. Szczególnie dla osób mocno stresujących się nadciągającym egzaminem.
Nikt nikogo nie zmusza do wykupienia jazd doszkalających. Przy czym nie można ich bagatelizować, jeżeli ktoś chce mieć większą pewność, że w dniu egzaminu będzie miał odpowiedni poziom umiejętności. Ogromna ilość osób na tego typu jazdy decyduje się w samym dniu egzaminu, co też daje im większą pewność siebie.
Do takich jazd nie trzeba się zmuszać, jeżeli ktoś jest pewny siebie. Przy czym przerwa pomiędzy ostatnimi jazdami (tymi dostępnymi w cenie pakietu) a samym egzaminem może niekorzystnie wpływać na samopoczucie potencjalnego kandydata na kierowcę.
Koszt prawa jazdy w różnych regionach Polski
Ceny są naprawdę zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Oto przykładowe miasta i ceny, które oferowane są przez ośrodki szkoleniowe:
Białystok - najniższa cena 2800 złotych, najwyższa cena 3999 złotych;
Bydgoszcz - najniższa cena 2500 złotych, najwyższa cena 4100 złotych;
Kielce - najniższa cena 2500 złotych, najwyższa cena 2900 złotych;
Kraków - najniższa cena 2700 złotych, najwyższa cena 6500 złotych;
Poznań - najniższa cena 2599 złotych, najwyższa cena 3900 złotych;
Łódź - najniższa cena 2299 złotych, najwyższa cena 3500 złotych.
Jak więc widać, można podać jedynie widełki cenowe. Interesując się prawem jazdy, można zrobić wywiad w miejscowych OSK, aby poznać cenę za kurs.
Przy okazji należy także wspomnieć, że to nie cena powinna wpływać na podjęcie finalnej decyzji. Istotną kwestią jest renoma danej szkoły jazdy. Należy zawsze stawiać na sprawdzonych instruktorów, którzy w sposób indywidualny podchodzą do każdego kursanta.
Ile kosztuje polisa OC dla młodego kierowcy?
Tak, udało się! Upragnione prawo jazdy zostało zdobyte. Pod domem czeka autko kupione za własne pieniądze i można jechać...prawie. Auto musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pojazdów mechanicznych.
Każdy młody kierowca musi liczyć się z tym, że cena za jego OC będzie większa niż jest to w przypadku jego rodziców lub innych osób mających od wielu lat prawo jazdy. Wpływa na to brak zniżek, które ta młoda osoba nie miała jeszcze szansy zdobyć. Wzorowa jazda przez rok i kolejne lata sprawi, że będzie można takich zniżek się dorobić.
Wysoka cena za polisę OC wynika poniekąd z tego powodu, że TU biorą pod uwagę brawurę, która jest tak charakterystyczna dla tego wieku. Wystarczy spojrzeć na statystyki wypadków, aby zrozumieć o czym jest dokładnie mowa. Ubezpieczyciele chcą, aby młodzież nauczyła się rozsądnej i rozważnej jazdy, podnosząc im składki za ubezpieczenia samochodowe. TUZ Ubezpieczenia pomoże w dopasowaniu właściwej polisy dla młodych kierowców, którzy świeżo zdali egzamin państwowy.
Prawo i przepisy
04-05-2024
Prawo Jazdy Kat. B – Wszystko, Co Musisz Wiedzieć o Kursie i Egzaminie
Każdy chciałby móc zapewnić sobie maksimum mobilności. Jest to w stanie zapewnić prawo jazdy kategorii B, które może zdobyć każda osoba mająca osiemnaście lat i więcej. Trzeba przydać, że posiadanie prawa jazdy to ogrom korzyści, które nie tylko związane są z mobilnością, ale także z innymi aspektami. Dzięki temu można zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Co należy wiedzieć na temat egzaminu na prawo jazdy kategorii B? Oto przewodnik dla osób, które myślą na poważnie o zdobyciu nowych umiejętności.
Jakie pojazdy można prowadzić na prawo jazdy kategorii B?
To podstawowe pytanie, które warto sobie zadać chcąc przystąpić do egzaminu. Mając prawo jazdy kategorii B będzie można prowadzić ubezpieczone samochody osobowe. Są to najczęściej spotykane pojazdy mechaniczne, które można wykorzystać nie tylko do celów prywatnych, ale również zawodowych. Do tego będzie można prowadzić również samochody dostawcze, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jakie jeszcze auta będzie można prowadzić?
Zalicza się do nich także:
minibusa i kombivana - z tym jednak wyjątkiem, że w środku może znajdować się maksymalnie dziewięć osób;
pick-upy - dopuszczalna masa całkowita do 3210 kg oraz maksymalną ładownością aż do 1115 kg, istnieje możliwość holowania przyczepy z hamulcami do 3500 kg;
kampery - te pojazdy, które bardzo chętnie wykorzystywane są w trakcie wyjazdów wakacyjnych, pozwalających zobaczyć sporą ilość miejsc w trakcie jednego urlopu;
jednoślady - nie jest tu mowa o rowerach, ale przede wszystkim o motocyklach, których pojemność silnika utrzymuje się w granicach do 125 cm3, a moc jest nie większa niż 11 kW, do tego należy dodać niezwykle popularne w ostatnim czasie skutery;
ciągniki i maszyny rolnicze - wszyscy są przekonani, że potrzebna będzie im kategoria T, ale tak nie jest, ważne jest to, że mając kat. B nie można holować bardzo ciężkich przyczep czy maszyn rolniczych z własnymi kołami;
pojazdy budowlane - można je prowadzić, ale nie można nimi pracować, jeżeli kierowca nie posiada stosownych uprawnień.
Jak zdobyć prawo jazdy kat. B w Polsce?
Właściwie nie jest to trudne zadanie. Każda osoba musi mieć jednak świadomość co do tego, że należy poświęcić nieco czasu na sam kurs, jak również egzamin i ewentualne poprawki. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Nie ma się co oszukiwać, ale niewielka ilość osób zdobywa uprawnienia z kategorii B za pierwszym razem.
W skrócie można powiedzieć, że dokument ten można zdobyć po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu państwowego. W pierwszej kolejności należy udać się do właściwego dla zamieszkania wydziału komunikacji. To właśnie tam będzie można wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę. Jest on potrzebny, ponieważ żadna szkoła nie będzie w stanie wyszukać danej osoby w systemie.
Każda osoba zainteresowana tym tematem musi znaleźć dla siebie Ośrodek Szkolenia Kierowców i zapisać się na kurs. Przy okazji warto wspomnieć, że zapisując się na kurs, należy sprawdzić opinie na temat danego ośrodka. W ten sposób będzie można mieć pewność, że wiedzę zdobywać się będzie pod okiem najlepszych instruktorów. Ośrodek skieruje kandydata na badania, które należy wykonać, aby mieć pewność, że dana osoba będzie mogła prowadzić samochód. Wraz z tymi badaniami i innymi potrzebnymi dokumentami będzie można udać się do urzędu po PKK. Kolejnym krokiem będzie odbycie kursu, który pozwoli na przystąpienie do egzaminu państwowego.
Koszt kursu na prawo jazdy kat. B w 2024 roku
Cena za kurs różnić się może od miejsca, gdzie dana osoba będzie chciała do niego przystąpić. Najwięcej za naukę należy zapłacić w województwie mazowieckim i małopolskim. Tam za szkolenie można zapłacić od 3000 do 3500 zł. W województwie kujawsko-pomorskim i łódzkim za kurs prawa jazdy można zapłacić ok. 2600 złotych. Różnica w cenie uzależniona jest m.in. od kosztów utrzymania w poszczególnych miastach. Warto przygotować się także pod względem finansowym, na zakup dodatkowych jazd, bowiem te, które są w pakiecie, dla wielu osób okazują się niewystarczające.
Badanie lekarskie na prawo jazdy
Bez badań lekarskich nie ma szans na to, aby móc wziąć udział w kursie. Żaden OSK nie dopuści kandydata do szkolenia, jeżeli lekarz nie wyrazi zgody. Na ogół takie badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Z reguły to kierowcy zawodowi muszą poświęcić więcej czasu na wykonanie takich badań.
Lekarz sprawdza przede wszystkim słuch oraz wzrok. Trzeba liczyć się z tym, że sprawdzany będzie narząd równowagi i ruchu. Lekarz na pewno będzie pytał o choroby przewlekłe, ewentualne zaburzenia psychiczne i uzależnienia. Na podstawie wywiadu wyda on decyzję o możliwości przystąpienia do kursu lub też nie zgodzi się na to.
Złożenie wniosku PKK
Wniosek o PKK można złożyć osobiście lub online. Na pewno do wniosku należy dołączyć zdjęcie do prawo jazdy oraz dokument tożsamości. Składając wniosek online na pewno należy będzie podać adres zamieszkania. Ważne jest to, aby kandydat miał możliwość podpisania wniosku własnym certyfikatem lub profilem zaufanym ePUAP.
Można także iść osobiście do urzędu ze zdjęciem i dowodem/paszportem, aby PKK móc otrzymać. Na wizytę należy umówić się wcześniej, ale za to numer zostanie wydany "od ręki".
Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy kat. B?
Każda osoba musi być świadoma tego, że musi się nauczyć wszystkich obowiązujących przepisów - szczególnie jeżeli chodzi o znaki drogowe. Jest ich naprawdę spora ilość, więc należy być świadomym tego, co one oznaczają. Tym bardziej że ta wiedza będzie sprawdza na egzaminie teoretycznym i praktycznym. Nie można omijać zajęć teoretycznych, ponieważ można tam zdobyć cenną wiedzę. Bez tego kursant może nie zostać nawet dopuszczony do jazd.
W pakiecie kursowym otrzymuje się określoną ilość godzin jazd. Całkiem możliwe, że nie będzie to wystarczająca ilość, aby dana osoba mogła poczuć się pewnie za kierownicą. W takim przypadku warto dokupić dodatkowe jazdy doszkalające, aby mieć lepszą pewność, że uda się zdać egzamin państwowy za pierwszym razem.
Za co można stracić prawo jazdy kategorii B?
Aktualnie ma się do czynienia z zaostrzonymi przepisami prawnymi, więc tak naprawdę za wiele sytuacji można stracić prawo jazdy na chwilę lub na stałe. Przede wszystkim mowa jest tutaj o zbyt szybkiej jeździe. Na 3 miesiące prawo jazdy można stracić już w momencie przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.
Dokument może zostać zatrzymany także w momencie, gdy kierowca będzie przewoził w samochodzie o 3 osoby więcej niż jest to zaznaczone w dowodzie rejestracyjnym dla danego auta. Na rok lub nawet dłuższą ilość czasu można stracić prawko za brak zatrzymania się do kontroli drogowej.
Dochodzi do także spowodowanie wypadku (szczególnie ze skutkiem śmiertelnym), jak również stworzenie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Prawda jest taka, że lepiej jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby mieć pewność, że prawo jazdy nie zostanie zatrzymane. W końcu nie po to człowiek uczęszcza na kurs, aby móc się tych uprawnień pozbyć.
Prawo i przepisy ,
Prawo jazdy i rejestracja pojazdów