W zakładach ubezpieczeń i towarzystwach ubezpieczeniowych prawo wskazuje na konieczność istnienia czterech funkcji kluczowych. Funkcje to inaczej obszary zadań. Do kluczowych funkcji zaliczamy zarządzanie ryzykiem, aktuariat, zgodność i audyt.
Mam zaszczyt i przyjemność kierować audytem wewnętrznym w TUZ od września 2019 roku. Jak pewnie część z Was zauważyła, jednym z pierwszych zadań, było skierowanie do Pracowników ankiety dotyczącej różnych obszarów funkcjonowania TUZ-a. Dzięki badaniu kilka zagadnień zostało zidentyfikowanych i ich doskonalenie zostało zaadresowane do kompetentnych osób.
Komitet Audytu, w skład którego wchodzą członkowie Rady Nadzorczej, przyjął nową Kartę Audytu. Karta jest „konstytucją” działania i funkcjonowania audytu. Zastąpiła ona wcześniejszy regulamin. Najważniejsze w funkcji audytu są dwa rodzaje zadań, które ta funkcja realizuje: zapewniający i doradczy.
W przypadku zadań zapewniających audytor analizuje regulacje lub standardy, jakie dotyczą audytowanego obszaru, potem sprawdza czy i w jakim stopniu są one realizowane, a następnie identyfikuje przyczyny ewentualnych niespójności pomiędzy tym jak proces powinien wyglądać, a tym jak wygląda. Zadanie audytowe kończy się wydaniem zaleceń, które audytowany departament musi wdrożyć. Wyniki audytu zapewniającego – najczęściej w formie raportu – otrzymuje cały zarząd.
Zadania doradcze są krótszą i mniej sformalizowaną formą działania audytu. Mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę – na przykład: analizy, przeglądu, szkolenia, warsztatów, a nawet…. facylitacji, czyli przeprowadzenia procesu, w którym decyzje i wnioski wyciągają uczestnicy, ale nie podlegają wpływowi osoby prowadzącej facylitację. Jeśli w wyniku zadania doradczego powstaje jakiś dokument (prezentacja, raport lub inne opracowanie), to otrzymują je adresaci wskazani na początku realizacji zadania, np. jeden członek zarządu i jeden dyrektor.
Od kwietnia 2020 roku Departamentu Audytu Wewnętrznego przejął część zadań z zakresu kontroli likwidacji szkód, a tym samym formalnie została potwierdzona niezależność kontroli tego procesu. W DAW za ten odcinek odpowiada Romuald Witczak. Jednak – wraz ze zmianami w procesie kontroli likwidacji szkód – jego zakres zadań stale się powiększa o tematy audytowe.
W intranecie znajduje się zakładka „Departament Audytu Wewnętrznego” i można w niej znaleźć Kartę Audytu oraz misję i wizję audytu w TUZ. Został też stworzony adres e-mailowy audyt@tuz.pl. Jeśli chcielibyście o coś zapytać odnośnie funkcjonowania audytu, to śmiało piszcie.
Łukasz Małecki-Tepicht