Dobierzemy dla Ciebie najlepszy produkt!
Gdy mówimy o ubezpieczeniu OC najczęściej mamy na myśli obowiązkową polisę komunikacyjną. Jednak także w życiu prywatnym możemy odpowiadać za szkody wyrządzone osobom trzecim. Może to być zalane mieszkanie sąsiada lub nasze dziecko zarysowało czyjś samochód. W takich przypadkach dotyka nas odpowiedzialność cywilna. Na te i inne sytuacje przydaje się OC w życiu prywatnym.
Polisa OC w życiu prywatnym najczęściej występuje jako dodatkowo płatny i dobrowolny pakiet przy ubezpieczeniu mieszkania lub domu. W jej ramach jesteśmy chronieni na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim, czyli np. sąsiadowi lub przechodniom. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym obejmuje szkody na mieniu oraz na zdrowiu. Jednak istnieją warunki, które zwalniają ubezpieczyciela z wypłaty odszkodowania.
Każda umowa ubezpieczenia posiada wyłączenia odpowiedzialności, które zwalniają zakład ubezpieczeniowy z wypłaty odszkodowania. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziemy w OWU. Oto przykładowe okoliczności, w których możemy nie otrzymać odszkodowania w ramach OC w życiu prywatnym:
Każdy ubezpieczyciel ustala własne warunki dla ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dlatego w ramach klauzul uzupełniających, możemy ubezpieczyć się od szkód, które normalnie byłyby nieobjęte polisą.
Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe i za jego brak otrzymamy surową karę. Dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym nie ma tego ryzyka. Jest to dobrowolna polisa. Ale sytuacje przed, którymi chroni są warte rozważenia jej posiadania. Oto okoliczności, w których OC w życiu prywatnym okazuje się przydatne.
Podstawowy zakres ubezpieczenia mieszkania obejmuje najczęściej szkody wynikłe na skutek zdarzeń losowych (pożaru, powodzi czy huraganu). OC w życiu prywatnym pozwala rozszerzyć zakres ochrony o zalanie mieszkania sąsiada, który może domagać się od nas odszkodowania.
Taka polisa pokryje też szkody wyrządzone np. przez najemcę mieszkania albo jego pupila. Dla właścicieli nieruchomości jest to przydatna dodatkowa ochrona.
W ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym można skorzystać przy ubezpieczeniu turystycznym. Ale nie musimy nigdzie wyjeżdżać, aby uszkodzić czyjeś mienie niechcący. Przeciskając się na ciasnym parkingu z zakupami możemy zarysować czyjeś auto. Spiesząc się do pracy potrącimy przechodnia w taki sposób, że wytrącimy mu z ręki smartfona, który wyląduje na chodniku. W takich sytuacjach może nas chronić OC w życiu prywatnym.
Osoby posiadające gospodarstwo rolne mogą np. skorzystać z OC w życiu prywatnym w ramach Pakietu Bezpieczny Rolnik w TUZ. Prowadząc agroturystykę łatwo sobie wyobrazić, że nietrudno o uszkodzenie mienia sąsiada.
Wybita szyba u sąsiada, pomalowana elewacja budynku… pomysłowość dzieci może być nieopisana, ale za szkody odpowiadamy zawsze my – rodzice. W takich sytuacjach zniszczenia pokryje polisa od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
To samo tyczy się zwierząt. Jeśli będziemy akurat na wakacjach w swoim domku letniskowym z psem, może dojść do wypadku, w którym to nasz nieprzypilnowany czworonóg kogoś pogryzie. Mając ubezpieczenie domku letniskowego z OC w życiu prywatnym szkodę taką pokryje nasz ubezpieczyciel.
Omawiana polisa przyda się też, gdy np. wskutek naszego rażącego niedbalstwa dojdzie do szkody na mieniu lub zdrowiu. Czym jest rażące niedbalstwo? To sytuacja w której nie dochowaliśmy należytych zasad staranności. Np. wyrzuciliśmy do kosza niedopałek bez upewnienia się, że jest zgaszony.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydać się może też operatorom dronów, osobom które często korzystają z elektrycznych hulajnóg (łatwo o potrącenie przechodnia) oraz amatorzy sportów, w których można wyrządzić komuś krzywdę.
Szkody wyrządzone osobom trzecim pokryje OC w życiu prywatnym. Takie dobrowolne ubezpieczenie nigdy nie jest samodzielne – można je dokupić w ramach polisy mieszkaniowej, turystycznej albo np. związanej z działalnością agroturystyczną.
Korzystając z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym pamiętajmy zawsze o sprawdzeniu OWU. Znajdziemy tam warunki wykluczające wypłatę odszkodowania (np. miejsce wystąpienia szkody).